Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Studenci tych kierunków zarobią najwięcej. Eksperci nie mają wątpliwości
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.12.2023 13:20

Studenci tych kierunków zarobią najwięcej. Eksperci nie mają wątpliwości

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78344754

Wielu przyszłych studentów podczas wyboru kierunku, kieruje się możliwościami zarobku oferowanymi przez dany zawód. Firma Antal opublikowała właśnie listę tych kierunków, które dają największe szanse na spore zarobki po studiach.

Studiować czy nie?

Nie wszystkie kierunki stwarzają możliwości do dobrego startu kariery zawodowej i godziwych zarobków. W przestrzeni publicznej można często zobaczyć memy, które żartują ze studentów wielu kierunków ze względu na fakt, iż najczęściej znajdują oni pracę w restauracjach typu fast-food.

Z drugiej strony, jak podaje portal fakt.pl, dane OECD wskazują na zdecydowanie większe szanse na lepszą pracę i zarobki w przypadku absolwentów studiów niż osób z wykształceniem średnim. Profity zwiększały się wraz z wiekiem - tuż po studiach różnica w wynagrodzeniu wynosiła 20 proc. na korzyść absolwentów, ale w wieku ok. 50 lat było to już 75 proc.

Fenomenalne wieści ws. 800 plus. ZUS właśnie ogłosił

Obiecujące kierunki

Eksperci przedsiębiorstwa Antal, które zajmuje się rekrutacją, postanowili połączyć oba czynniki. W efekcie powstała lista tych kierunków studiów, które są najbardziej obiecujące pod względem perspektyw płacowych i zawodowych.

Na liście można znaleźć sporo kierunków związanych z nowymi technologiami. Przykładowo, absolwenci związani z cyberbezpieczeństwem mogą liczyć na 12 tys. zł na start, a później - nawet 30 tys. zł na miesiąc. Podobnie sytuacja wygląda w dziedzinie AI i Data Science, gdzie można rozwinąć się w machine learningu czy big data.

Można nieźle zarobić

Na dobre zarobki można liczyć również w dziedzinach związanych ze zdrowiem. Nowi pracownicy związani z psychologią i neurologią mogą liczyć na min. 7 tys. zł, a wraz ze wzrostem doświadczenia nawet na 20 tys. zł. Z kolei medycyna personalizowana oraz biotechnologia oferuje płace nieco wyższe od psychologii - min. 9 tys. zł na start i 25 tys. zł z doświadczeniem.

Bardzo zbliżone do siebie zarobki mogą również otrzymać absolwenci studiów, którzy pójdą w kierunku projektowania gier czy social mediów i digital marketingu. Dolna granica widełek płacowych na start to 7 tys. zł; wraz ze wzrostem doświadczenia można liczyć na pensję w wysokości od 20 tys. zł miesięcznie.

źródło: fakt.pl