Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Straty z wadliwie wystawionej faktury może ponieść zarówno jedna, jak i druga strona transakcji. Notę korygującą może wystawić także nabywca
Przemysław Puch
Przemysław Puch 10.06.2021 02:00

Straty z wadliwie wystawionej faktury może ponieść zarówno jedna, jak i druga strona transakcji. Notę korygującą może wystawić także nabywca

agree-1238964 1920
https://pixabay.com/pl/photos/zgadzaj%C4%85-si%C4%99-umowy-asian-czarny-1238964/

Każdemu zdarzają się błędy. Naprawie usterek w administracji obrotu gospodarczego prowadzonego przez firmę służy nota korygująca, którą może wystawić także nabywca. Jej sporządzenie, niestety, też wymaga staranności i kooperacji.

Usterkę na fakturze może skorygować nie tylko sprzedawca poprzez wystawienie faktury korygującej, ale także nabywca. Służy do tego nota korygująca, której zasady wystawienia określa ustawa o podatku od towarów i usług. Dokument taki powinien być zatytułowany „Nota korygująca” i zawierać takie dane jak kolejny numer i data wystawienia noty, dane sprzedawcy oraz nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery NIP), informacje zawarte na fakturze, której dotyczy nota, określone w ustawie, a więc:

- data wystawienia faktury;

- numer faktury korygowanej jednoznacznie ją identyfikujący;

- imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy sprzedawcy i nabywcy;

- NIP-y sprzedawcy i nabywcy;

- data sprzedaży lub otrzymania zapłaty;

- treść korygowanej informacji oraz prawidłową.

Zabronione upusty

Nie wszystkie jednak dane mogą być poprawiane przy pomocy noty korygującej. Nie można jej wystawić, jak wynika z zapisów ustawy, w przypadku pomyłek na fakturze określających miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług objętych umową; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (netto); kwoty różnego rodzaju upustów albo obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, jeżeli nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej (netto).

Tylko dla sprzedającego

Na fakturze korygującej wystawianej przez nabywcę nie mogą się także znaleźć wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych umową (transakcją) bez kwoty podatku (wartość netto); stawki należnego podatku; sumy wartości sprzedaży (netto) z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i zwolnioną od opodatkowania; kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; ogólnej wartości należności, na którą opiewała pierwotna transakcja.

W razie wystąpienia pomyłek w tego rodzaju danych sprzedający, a nie nabywca, ma obowiązek wystawienia faktury korygującej.

Współpraca jest konieczna nie tylko w procesie realizacji wyznaczonych celów. Także korygowanie popełnionych błędów wymaga kooperacji.