BiznesINFO.pl
Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski, CC BY 2.0

Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski, CC BY 2.0

Sondaż poparcia z niskim wynikiem KO. Polska Szymona Hołowni mocna jak nigdy dotąd

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Wyniki najnowszego sondażu poparcia przeprowadzonego przez IBRiS zostały opublikowany. Mimo braku zmian w samym składzie partii i ich ułożeniu na kolejnych stopniach podium, trochę się w ostatnim czasie zadziało w nastrojach polskich wyborców. Widać to dobrze w liczbach, jakie ukazuje sondaż.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie partie weszłyby do Sejmu w wyborach

  • Która z formacji opozycyjnych może liczyć na największe poparcie

  • Która z partii zasiadających w Sejmie może do niego się ponownie nie dostać

Wyniki sondaży zawsze budzą emocje, choć same nie ustalają zwycięzców czy przegranych w wyborach. Nie sposób jednak przejść obojętnie obok wyniku ponad 40 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości w najnowszym badaniu IBRiS.

Z sondażu wynika, że Zjednoczona Prawica tworzona przez PiS, Solidarną Polskę oraz Porozumienie może liczyć aż na 40,3 proc. głosów w wyborach. To niewątpliwy wzrost względem ostatniego badania, ponieważ formacja odrobiła 2,4 pkt. proc. od ostatniego badania sprzed dwóch tygodni.

Sondaż: Hołownia coraz mocniejszy na pierwszym miejscu wśród opozycji

Na miejscu drugim za PiS, choć wcale nie tak od razu, plasuje się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 22,9 proc. głosów. Oznacza to wzrost o 0,4 pkt. proc. i zapewnia formacji Hołowni liderowanie w peletonie partii opozycyjnych. Tak dużego poparcia w sondażach Hołownia jeszcze nie miał, dzięki czemu łatwiej mu ugruntować swoją pozycję przewodnika opozycji, spychając przy tym Koalicję Obywatelską na miejsce trzecie. Jest także rosnącym kłopotem dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wspomniana formacja odrabia straty po ostatnich słabych tygodniach. Partia pod przewodnictwem Borysa Budki w sondażu IBRiS zgarnęła 15,9 proc. głosów, co jest wzrostem od ostatniego badania na granicy błędu statystycznego. Mowa bowiem o wartości rzędu 0,2, pkt. proc., co zdecydowanie nie pozwoli Koalicji Obywatelskiej prześcignąć Polski 2050.

O spadku poparcia może mówić natomiast czwarta pod względem wyniku Lewica. Formacja zanotowało poparcie rzędu 9,4 proc., co względem badania sprzed dwóch tygodni jest spadkiem o 1,1 pkt. proc. poparcia.

Sejm z 5 partiami i bez PSL

Piątą siłą polskiego parlamentu pozostaje Konfederacja, na którą głosować gotowych jest 7,3 proc. badanych, co dla partii oznacza 0,4 pkt. proc. spadku względem ostatniego badania. Ugrupowanie może jednak mówić o szczęściu wejścia do parlamentu, bowiem progu wyborczego przekroczyć nie mogło w badaniu PSL.

Formacja Władysława Kosiniaka-Kamysza sukcesywnie lawiruje wokół progu wyborczego, to znajdując się ponad nim, to chowają pod 5 procentami. Tymczasem z wynikiem 4,4 proc. głosów PSL raczej zrobiłoby to drugie i nie weszło tym samym do Sejmu. Od ostatniego sondażu IBRiS przed 2 tygodni PSL straciło 1,3 pkt. proc. poparcia.

Na koniec należy podkreślić, że sondaż został przeprowadzony niedawno, bo 28 maja w piątek na grupie 1100 Polaków, a prowadzony był metodą CATI, czyli wywiadów telefonicznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >