Z sondażu wynika, że z optymizmem wchodzimy w 2021 rok
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 2 Stycznia 2021

Sondaż: Wśród Polaków spory optymizm, liczą na dobry 2021. A Ty?

Dwa dni temu pożegnaliśmy 2020 rok, który wielu z nas wolałoby zapomnieć. Nic więc dziwnego, że większość Polaków z optymizmem patrzy na kolejny rok, najwyraźniej uznając, że gorzej być nie może. Według najnowszego sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” blisko 40 proc. respondentów spodziewa się, że 2021 rok będzie lepszy od poprzedniego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu Polaków uważa, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego
  • Kto wykazuje optymizm wobec 2021 roku
  • Kto wobec 2021 roku jest sceptyczny

Optymistyczny sondaż

„Idź precz” tymi słowami znanego przeboju Perfectu wielu z nas żegnało dwa dni temu 2020 rok. Rok temu o tej porze wydawało się, że ten nowy rok upłynie pod znakiem wyborów prezydenckich i corocznych sporów, a to o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a to o wyższość Wszystkich Świętych nad Halloween itd.

Na początku marca wiedzieliśmy już, że ten rok zdominuje zupełnie inna kwestia. Odnotowano wówczas pierwszy z ponad miliona już przypadków koronawirusa w naszym kraju, niedługo później dotarła informacja o pierwszych z jak się okazało blisko 30 tys. zgonów spowodowanych nowym tajemniczym wirusem.

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii i wprowadzonych w związku z nią obostrzeń. Funkcjonowały one od marca do maja, a większość z nich przywrócono w październiku, gdy liczba nowych zakażeń zaczęła lawinowo wzrastać.

Pod koniec roku pojawiła się jednak nadzieja na powrót do normalności w związku z pojawieniem się (również w naszym kraju) szczepionki na COVID-19. Jak już informowaliśmy ponad 43 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się, a niemal identyczny odsetek twierdzi, że nie przyjmie preparatu.

Adam Niedzielski zagroził lekarzom: Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensjiCzytaj dalej

Być może ze względu na pojawienie się szczepionki Polacy wchodzą w 2021 roku w całkiem niezłych nastrojach. Potwierdza to sondaż pracowni SW Research dla „Rzeczpospolitej", w którym zapytano ankietowanych, jaki w ich ocenie będzie to rok w porównaniu z minionymi 12 miesiącami.

Okazuje się, że 39 proc. respondentów uważa, że 2021 rok będzie lepszy od 2020 roku. Tylko 16,6 proc. ankietowanych uważa, że będzie to gorszy rok od ubiegłego, zaś zdaniem co czwartego (25,5 proc.) uczestnika badania 2021 rok będzie taki sam jak 2020. Niespełna 19 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.

Kto patrzy z optymizmem na 2021 rok?

Twórcy badania w komentarzu dla gazety zdradzają kto wykazuje największy optymizm względem 2021 roku.

- Szczególnie pozytywnie nastawieni do nadchodzącego nowego roku są młodzi do 24 lat (53%), z wykształceniem średnim (42%), zarabiający od 2001 do 3000 zł (44%) oraz mieszkańcy miast od 200 do 500 tys. mieszkańców (44%). Jeden na czterech ankietowanych spodziewa się, że nadchodzący rok będzie taki sam jak mijający 2020 rok – mówi Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Wśród 16,6 proc. badanych negatywnie nastawionych do nowego roku przeważają mężczyźni.

- Niemal jeden na pięciu uważa, że nadchodzący rok będzie gorszy niż obecny, kobiety - 14%. Sceptycznie nastawione do nowego roku są najczęściej osoby pomiędzy 35 a 49 rokiem życia (19%), z wykształceniem podstawowym/ gimnazjalnym (24%), zarabiający powyżej 5000 zł (23%), oraz mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (29%) – podkreśla Wesołowski.

Podzielacie opinie blisko 40 proc. Polaków odnośnie 2021 roku?

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 29.12-30.12.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Do tej pory miałeś spokój, teraz spodziewaj się kontroli. ZUS zaczął już od nowego roku
  2. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów
  3. Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News