Wystarczy jeden SMS, by stracić pieniądze
pixinio
Autor Radosław Święcki - 11 Grudnia 2020

Wystarczy, że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem będziesz długo żałować

Niejednokrotnie informowaliśmy już jak odebranie jednego telefonu może doprowadzić do utraty oszczędności całego życia. Zgromadzone środki można również stracić przez jeden pozornie niewinny SMS. W okresie zakupów świątecznych, których coraz częściej dokonuje drogą online bądźmy czujni, bowiem cyberprzestępcy wzięli na celownik serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak oszuści wykorzystują celem wzbogacenia się serwise aukcyjne i ogłoszeniowe
  • Co oznacza tokenizacja karty
  • Jak przestępcy wykorzystują do swoich niecnych celów pandemię

SMS doprowadził do utraty oszczędności

Święta już za dwa tygodnie, co oznacza, że mamy coraz mniej czasu na zakup prezentów świątecznych. W związku z pandemią,jak już niejednokrotnie informowaliśmy wielu z nas przerzuciło się na zakupy online, co z jednej strony jest wygodne, ale niestety może okazać się również niebezpieczne, gdyż w ostatnim czasie cyberprzestępcy wzięli na celownik serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe. Warto uważać nie tylko gdy kupujemy, ale też sprzedajemy.

Dowodzi tego historia żony czytelnika serwisu Zaufana Trzecia Strona, która wystawiła na sprzedaż w serwisie OLX kurtkę. Odezwał się do nie klient zainteresowany zakupem produktu. Portal przedstawia zapis rozmowy kobiety z klientem, do pewnego momentu przebiega on dość standardowo. Niestandardowa okazuje się późniejsza prośba mężczyzny, który zwrócił się - pod pretekstem płatności za towar za pośrednictwem Apple Pay - o podanie danych karty debetowej sprzedającej na specjalnie spreparowanej stronie, oraz przepisanie kodu z SMS-a autoryzującego dodanie karty do usługi Apple Pay.

Oszust zaczął rozmowę z kobietą 20 listopada, ale gdy cała operacja nie powiodła się (sprzedająca nie otrzymała SMS-a autoryzacyjnego) wykazał się cierpliwością. Dzień później jego działanie odniosło skutek, którym jak informuje serwis było przepisanie przez kobietę kodu z SMS-a na stronie złodzieja. Tym samym doszło do autoryzacji dodania karty do Apple Pay, co umożliwiło mu potem dokonanie nieautoryzowanych transakcji.

To co uczynił oszust, jak pisze Zaufana Trzecia Strona, fachowo nazywa się tokenizacją karty, co w praktyce oznacza, że działa ona dalej, ale już w przestrzeni wirtualnej. By do tego doszło przestępca potrzebuje danych karty, a także jednorazowego kodu SMS wysłanego przez bank.

W opisywanym przypadku oszust do wyprowadzenia środków użył serwisu Paysend. Ten umożliwia międzynarodowe przelewy za pomocą różnych kanałów nadawania i odbierania środków.

Jak wspomniano złodziej dokonał kilku transakcji, w pewnym momencie jednak została ona zablokowana lub odrzucona. Stało się to gdy oszustwo niemal natychmiast wykrył czytelnik portalu, czyli mąż sprzedającej i zablokował kartę. Przestępca zdążył jednak przeprowadzić sześć transakcji wskutek których kobieta straciła 5507,01 zł.

Mąż ofiary oszusta jak podaje portal próbował wycofać nierozliczone jeszcze transakcje dokonane przez oszusta, co okazało się niestety niemożliwe. Ostatecznie bank odrzucił reklamacje klienta, uznając, że transakcje były prawidłowo autoryzowane. Czytelnik zamierza walczyć dalej.

Ostrzeżenie przez cyberprzestępcami

Na łamach naszego portalu wielokrotnie informowaliśmy o coraz bardziej wyrafinowanych metodach cyberprzestępców, którzy chcą wzbogacić się na niewiedzy bogu ducha winnych osób. Scenariusze do działania podsuwa im samo życie o czym świadczą chociażby próby wyłudzeń pieniędzy (na wzór dobrze znanej metody „na wnuczka”) na leczenie koronawirusa.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi publikacjami w których informujemy jakich numerów telefonów lepiej nie odbierać. Niestety coraz więcej osób przekonuje się, że odebranie połączenia z nieznanego numeru kończy się w określonych sytuacjach utratą wszystkich oszczędności.

Nowy program 1500 plus. Od potwierdzenia wypłat dzieli nas już tylko podpis prezydentaNowy program 1500 plus. Od potwierdzenia wypłat dzieli nas już tylko podpis prezydentaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. W niedzielę blokada Warszawy. Znów wyjdą na ulice
  2. Błaszczykowski nie pojedzie na Euro? Pilny komunikat Brzęczka
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News