Uwaga na telefony od naciągaczy. Mogą podawać się za operatorów komórkowych.
pxhere.com, CC0
Autor Wiktoria Pękalak - 23 Września 2020

Tylko odbierzesz telefon. Potem możesz się nie wypłacić

Telefony od nieznanych numerów - lepiej uważać. Wiele mówiło się o głuchych telefonach, przez które ofiarom naciągaczy znikały z kont spore sumy. To jednak nie wszystko, czasem połączenia mogą nie budzić w nas żadnych zastrzeżeń.

Telefony od operatorów

Telefony od oszustów, którzy proponują tańszy abonament nie jest najnowszą metodą, wręcz przeciwnie. Ku uciesze naciągaczy zdążyliśmy już o niej zapomnieć. Wyłudzenia polegały na tym, że naciągacze dzwonili na nasz numer, przedstawiali się jako pracownicy Telekomunikacji Polskiej (firmy, która od lat nie istnieje) i oferowali tańsze abonamenty. Nieświadome ofiary, przeważnie osoby starsze podawały szereg prywatnych informacji. Wtedy oszuści oferowali usługę, z której wówczas korzystaliśmy, jednak proponowali nam niższą cenę. Oczywiście finalnie okazywało się, że nie dane nam będzie skorzystać z usług, a cena jaką przyjdzie nam zapłacić znacznie przewyższy kwotę miesięcznego abonamentu. Złodziejom udawało się uzyskać dane osobowe, numer PESEL, a bywało, że także numer i serię dowodu osobistego, co pozwalalało zaciągnąć na te dane chwilówki lub było niezwykle przydatne przy jeszcze większych oszustwach.

Oszustwo na telefon powraca

W tej chwili oszustwo wróciło w nowej, odświeżonej wersji. Do tego celu posłużono się techniką i najpierw dzwoni do nas automat, który informuje o tym, że nasza umowa dobiega końca: "już wkrótce kończy ci się umowa na telefon, jeśli chcesz płacić mniej za abonament, wciśnij 1 aby porozmawiać z konsultantem, jeśli nie, wciśnij 2", cytuje portal dobreprogramy.pl. Niedługo później okazuje się, że wciskając “1” automat łączy nas z konsultantem, który próbuje wyłudzić od nas dane. Jeden z internautów twierdził, że jeśli wciśnie się “2” przekierowuje nas na połączenie międzynarodowe, za które będziemy musieli słono zapłacić.

W internecie zaczęły pojawiać się zgłoszenia o numerach: 734818156, 734818190, czy 734818186. Portal przyjrzał się dokładniej serii podobnych numerów i okazało się, że jest ich czterdzieści - w przedziale od 734818150 do 734818190.

Okazuje się także, że sposoby na wyłudzenie pieniędzy są różne. Automaty niektórych numerów oferują proszki do prania czy preparaty kosmetczne, które można za darmo przetestować. Bywają też telefony, w których oszuści podają się za windykację i grożą swoim rozmówcom.

Pierwsze sygnały o tego typu telefonach pojawiły się w ubiegłym roku, jednak w ostatnich tygodniach znacznie przybrały na sile. Warto zachować czujność i nie odbierać nieznanych numerów, zwłaszcza takich, które w jakiś sposób wzbudzają nasz niepokój. Jeśli jednak zdarzy nam się odebrać to nigdy nie podawajmy swoich danych osobowych. Hipotetyczny konsultant nie powinien pytać nas o żadne dane, ponieważ w końcu dysponuje naszymi umowami.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News