Polacy o zakazie handlu w niedzielę
Wikimedia/MOs810
Autor Radosław Święcki - 9 Grudnia 2020

Wiadomo już, co myślą Polacy o zakazie handlu. Dane są jednoznaczne

Zakaz handlu w tym roku obowiązywał w niemal wszystkie niedziele. Grudzień jest pod tym kątem wyjątkowy, gdyż w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia mamy możliwość zrobienia zakupów w aż trzy niedziele tego miesiąca. Tymczasem jak pokazuje sondaż firmy Inquiry niemal 70 proc. Polaków uważa, że niedziela handlowa powinna obowiązywać również w poświąteczną niedzielę.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Większość Polaków chce otwarcia sklepów w poświąteczną niedzielę
 • 70 proc. Polaków cieszy się z ponownego otwarcia sklepów w galeriach handlowych
 • Kiedy będziemy mogli zrobić zakupy w 2021 roku

Zakaz handlu tylko w jedną niedzielę grudnia

Firma Inquiry przeprowadziła sondaż w którym sprawdziła, jak Polacy odebrali ogłoszone na początku listopada zamkniecie sklepów i punktów usługowych w galeriach i parkach handlowych. Jak wiadomo rząd szybko wycofał się z tego obostrzenia i pod koniec listopada placówki te zostały ponownie otwarte.

Resort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuResort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuCzytaj dalej

Z badania wynika, że częściowe zamknięcie centrów handlowych w poprzednim miesiącu negatywnie oceniło ponad połowa Polaków, zaś 38 proc. było przeciwnego zdania. Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że decyzja o ponownym otwarciu sklepów i punktów usługowych to dobry ruch, zaś co piąty badany twierdzi, że powinny one pozostać zamknięte.

Również 70 proc. respondentów pozytywnie oceniło niedawną decyzję Sejmu odnośnie zniesienia zakazu handlu w niedzielę 6 grudnia (24 proc. badanych wyraziło odmienną opinię). Za sprawą tej decyzji w grudniu Polacy mają możliwość zrobienia zakupów w aż trzy niedziele w miesiącu. Jak zaś wynikało z wcześniejszych ustaleń zakaz handlu nie obowiązywał jedynie w dwie przedświąteczne niedziele 13 i 20 grudnia.

Z badania wynika, że niemal 70 proc. ankietowanych chciałoby, aby niedziela handlowa obowiązywała również 27 grudnia, czyli tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Warto tu zwrócić uwagę, że będzie to kolejny dzień bez handlu po dwóch świątecznych dniach. W praktyce w tygodniu 21 – 27 grudnia, nie będziemy mieli możliwości zrobienia zakupów przez ponad trzy dni, gdyż w Wigilię sklepy będą otwarte jedynie do godziny 14.00.

Szwagierka wicepremiera do Portu Lotniczego Lublin. Zasiądzie w radzie nadzorczejSzwagierka wicepremiera do Portu Lotniczego Lublin. Zasiądzie w radzie nadzorczejCzytaj dalej

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, jak podaje Polska Agencja Prasowa, poinformowała we wtorek, że trwają rozmowy m.in. z Radą Dialogu Społecznego w sprawie zniesienia zakazu handlu również w niedzielę 27 grudnia. Wiceszefowa resortu rozwoju zastrzegła jednak, że takie decyzje podejmuje rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Otwarcia sklepów w poświąteczną niedzielę nie chce co czwarty uczestnik sondażu.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę wprowadzono na początku 2018 roku. W początkowym okresie, czyli od marca do grudnia tamtego roku możliwość zrobienia zakupów mieliśmy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Przez cały 2019 roku sklepy były otwarte w ostatnią niedzielę miesiąca. W tym roku zakaz handlu obowiązywał de facto w każdą niedzielę z nielicznymi wyjątkami jak wspomniany 13 i 20 grudnia (wcześniej sklepy były otwarte również m.in. w ostatnią wakacyjną niedzielę, czy w niedzielę przed Wielkanocą).

W przyszłym roku niedzielny zakaz handlu nie będzie obowiązywał: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca , 29 sierpnia, a także podobnie jak w tym roku w przedświąteczne niedziele 12 i 19 grudnia.

Stało się, musimy być gotowi na kolejny zakaz. A branża przyjmuje cios za ciosemStało się, musimy być gotowi na kolejny zakaz. A branża przyjmuje cios za ciosemCzytaj dalej

Od początku wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę grupa przeciwników tego rozwiązania przeważa nad jego zwolennikami. Potwierdza to m.in. sondaż UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland, z którego, jak już pisaliśmy wynika, że 53 proc. Polaków chce całkowitego przywrócenia niedziel handlowych. Powrotu do stanu sprzed marca 2018 roku nie chce natomiast co trzeci badany, zaś 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Czarnek pisał list do Rydzyka. Wielce Czcigodny Ojcze Dyrektorze
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Jak radziliśmy sobie bez galerii?

Firma Inquiry zapytała również uczestników sondażu o to jak listopadowe ograniczenie działalności centrów handlowych wpłynęło na ich zachowania zakupowe. Blisko 40 proc. ankietowanych przyznało, że większości niezbędnych zakupów dokonało w sieci, zaś co czwarty zrobił to w sklepach, które pozostawały czynne w galeriach. 17 proc. respondentów zdecydowało o przesunięciu zakupów na później.

Rząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieRząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieCzytaj dalej

Sondaż pokazuje również, że ponad połowa ankietowanych (61 proc.) twierdzi, że dzięki stosowanym przez centra handlowe środkom bezpieczeństwa sanitarnego czuje się bezpiecznie podczas robienia zakupów.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 26-30 listopada 2020 r. na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
 2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje wielki Polak
 7. UEFA podjęła decyzję ws. rasistowskiego skandalu w Lidze Mistrzów
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News