Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka wyszykowała niezły prezent. Mnóstwo osób dostanie 1112,04 zł zwrotu, a wielu jeszcze więcej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.03.2023 16:12

Skarbówka wyszykowała niezły prezent. Mnóstwo osób dostanie 1112,04 zł zwrotu, a wielu jeszcze więcej

Pieniądze na stole
Domena publiczna

Rozliczenia z fiskusem trwają w najlepsze. Wiele osób próbuje zastosować w nich rozmaite sposoby zapłacenia jak najmniejszej kwoty lub uzyskania możliwie największego zwrotu podatku. Jednym z nich jest tzw. ulga na dziecko.

Ulga prorodzinna przy rozliczeniu

Ulga ta właściwie nazywa się ulgą prorodzinną. Jak wynika z informacji portalu Interia.pl, jest to najpopularniejsze odliczenie podatkowe w naszym kraju.

Uprawnienie do zastosowania ulgi ma pewna grupa osób. Należą do niej rodzice oraz opiekunowie dzieci, które nie osiągnęły 18 roku życia.

Wyjątkiem od tej zasady wiekowej są osoby, które są powyżej progu 18 roku życia, ale nie osiągnęły 25 roku życia. Jak podaje Interia, one również się kwalifikują, pod warunkiem że dana osoba się uczy i jej zarobki nie przekraczają kwoty renty socjalnej pomnożonej razy 12 w ramach ulgi dla młodych.

Są drobne kruczki

Kruczków prawnych jest jednak więcej. Ci rodzice, którzy mają tylko jednego potomka, mogą zastosować ulgę tylko wtedy gdy ich wspólny dochód nie przekracza 112 tys. zł. W tym przypadku ulga wynosi 1112,04 zł w skali roku.

Większe rodziny nie muszą natomiast patrzeć na kwotę dochodów. Z informacji podawanych przez Interię wynika, że ulga na pierwszą dwójkę dzieci również wynosi 1112,04 zł.

Im więcej dzieci tym większa ulga

Kolejne dzieci to nieco wyższe kwoty ulg. Trzeci potomek to ulga w wysokości 2000,04 zł, zaś od czwartego kwota wynosi 2700 zł.

Ulgę na dziecko należy odliczyć w załączniku PIT/O do deklaracji. Jak informuje Interia, trzeba w niej podać nie tylko liczbę dzieci i kwotę zwrotu, ale też wpisać ich dane.