BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Sejm zadecydował. PiS przejmuje Najwyższą Izbę Kontroli

30 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Sejm opowiedział się za przejęciem Najwyższej Izby Kontroli przez nominata Prawa i Sprawiedliwości. Zostać nim ma obecny minister finansów, Marian Banaś. Ten szefuje resortowi od początku czerwca bieżącego roku.

Sejm zdecydował o przejęciu Najwyższej Izby Kontroli przez Prawo i Sprawiedliwość. Kandydat partii rządzącej to obecny minister finansów, Marian Banaś. Ten na czele resortu finansów stoi od początku czerwca, kiedy to przejął ministerstwo po odchodzącej z niego Teresie Czerwińskiej.

Kontrkandydatem Banasia był zgłoszony przez Platformę Obywatelską-Koalicję Obywatelską Borys Budka. Ten jednak przegrał głosowanie z Banasiem wynikiem 135 do 234 głosów. Teraz jeszcze decyzję Sejmu musi przyklepać Senat, a dopiero wówczas Banaś będzie mógł objąć stanowisko szefa Najwyższej Izby Kontroli.

Sejm zadecydował. Teraz decyzję musi podjąć Senat

Wybór Banasia na szefa Najwyższej Izby Kontroli musi zatwierdzić Senat. Wyższa izba parlamentu, podobnie jak Sejm, jest jednak kontrolowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, a więc wybór Mariana Banasia na szefa NIK jest już właściwie przesądzony. Zajmie on w takim razie fotel prezesa NIK po Krzysztofie Kwiatkowskim. Prezes NIK swoją kadencję pełni 6 lat i może powtórzyć ją jednokrotnie.

Na opozycji wybór Banasia nie wywołał zadowolenia. Jak wskazują politycy przeciwni Prawu i Sprawiedliwości, to kolejny akt przejmowania przez obóz rządzący kolejnych instytucji kluczowych dla działalności państwa. Wskazują, że NIK było często chwalone i wskazywane za wzór przez inne kraje Europy. Kiedy zaś Marian Banaś zasiądzie za sterami Izby jej działanie może być dyktowane politycznymi decyzjami z Nowogrodzkiej, a nie dobrem państwa.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >