BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Segregacja śmieci. Jeśli się nie zastosujesz, słono zapłacisz. Nowelizacja

8 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Segregacja śmieci może uchronić nas przed nawet 4-krotnym wzrostem opłat. Koniec z pobłażliwym traktowaniem osób, które nie sortują odpadów.

Segregacja śmieci: prezydent Andrzej Duda złożył podpis na nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Wzrosną opłaty dla osób, którym nie chce się segregować odpadów.

Segregacja śmieci. Nowelizacja ustawy ma zachęcić obywateli do wypełniania tego obowiązku

Jak podkreślono w komunikacie prezydenckiej Kancelarii, ustawa ma m.in. zachęcać do segregowania odpadów oraz ułatwić gminom kontrolę nad odbiorem odpadów komunalnych. Jej celem jest wyeliminowanie możliwości ryczałtowego rozliczania przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne od mieszkańców, ponieważ takie działanie utrudniało gminom kontrolowanie strumieni odpadów komunalnych oraz mogło prowadzić do podwyższenia kosztów systemu.

Nawet 4-krotny wzrost opłaty śmieciowej

Według nowelizacji, osoby które nie będą segregowały śmieci będą obciążane kosztem nie mniejszym niż dwukrotność, ale nie większym niż czterokrotność opłaty śmieciowej. Opłaty śmieciowe będą niższe dla tych mieszkańców, którzy mają przydomowe kompostowniki, czyli zagospodarowują sami część produkowanych przez siebie odpadów i, jak będzie co jakiś czas sprawdzać samorząd, będą kompostować odpady.

W noweli ujęto również stawki, jakie za śmieci będą płacić właściciele domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Będzie to opłata ryczałtowa  nie wyższa niż 10% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem – za rok od nieruchomości (ok. 170 zł), na której znajduje się domek letniskowy, jak tłumaczy Gazeta Prawna.

6 mln Polaków zapłaci więcej

Większą stawkę może zapłacić nawet 6 mln Polaków, jak twierdzi Ministerstwo Środowiska. Średnio 16 procent właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów, jak wynika z badania resortu.

Dzięki ustawie będzie możliwe też tworzenie przez gminy specjalnych punktów naprawy sprzętów oraz miejsc, w których mieszkańcy będą mogli zostawić nadające się nadal do użytku przedmioty, których chcą się pozbyć.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >