BiznesINFO.pl
Rekompensaty za prąd dla nielicznych

Pixabay/geralt

Rząd szykuje rekompensaty za prąd. Mało kto się jednak załapie

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

O tym, że prąd drożeje przekonał się każdy komu przychodzi opłacać rachunki. Prawdopodobnie w czerwcu rząd przedstawi szczegóły zapowiadanych od dłuższego czasu rekompensat za prąd. Przecieki medialne wskazują jednak, że załapią się na nie nieliczni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ceny prądu wzrosły średnio o 10 proc.

  • Kiedy zostaną przedstawione szczegóły rekompensat

  • Kto będzie mógł liczyć na pomoc

Rekompensaty za prąd dla nielicznych?


O tym, że ceny prąd wzrosły przekonał się każdy, komu przychodzi płacić rachunki. Z wyliczeń zaprezentowanych przez “Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że Polacy płacą obecnie za energię elektryczną o 10 proc. więcej niż w zeszłym roku. 

Jest źle a będzie jeszcze gorzej.  Jak ujawnił niedawno “Fakt” rządowe analizy wskazują, że w perspektywie dekady rachunki za prąd wzrosną o ok. 250 zł, zaś za 10 lat będziemy płacić nawet o 700 zł więcej. Tak radykalne podwyżki to efekt konieczności wykupywania praw do emisji dwutlenku węgla przez elektrownie.

Podwyżki podwyżkami, tymczasem rządzący od dłuższego czasu obiecywali rekompensaty za prąd. Mówił o nich m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a w ostatnim czasie również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, podkreślając jednak, że właściwym adresatem pytań o rekompensaty jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Redakcja Biznes Info zwróciła się zatem kilka tygodni temu do resortu z tymże pytaniem. Z długiego wywodu biura prasowego ministerstwa wynika, że powołano specjalne zespół, którego zadaniem jest ustalenie, komu takie rekompensaty się należą. 

- W zależności od tempa wypracowania w ramach Zespołu optymalnych rozwiązań w zakresie ochrony odbiorców wrażliwych oceniamy, na koniec II kwartału br. najprawdopodobniej możliwe będzie przedstawienie do konsultacji publicznych projektu regulującego te kwestie – informowało naszą redakcję biuro prasowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Koniec drugiego kwartału przypada na czerwiec i jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna” prawdopodobnie pod koniec tego miesiąca rząd przedstawi szczegóły dotyczące rekompensat za prąd.  

Jakie rząd przewiduje kryteria ws. rekompensat?

Z przecieków, które przedstawia gazeta wynika jednak, że załapią się na nie nieliczni. Ubóstwo energetyczne ma być określone za pomocą czterech kryteriów.

Jednym z nich ma być co najmniej 10-proc. udział rachunków za energię w dochodach gospodarstwa domowego. 

Gazeta zwraca uwagę, że planowane przez rządzących pomysły w sprawie rekompensat są dalekie od wcześniejszych zapowiedzi m.in. wicepremiera Sasina, który swego czasu sugerował, że pomoc otrzymają wszyscy ci, którzy jej potrzebują. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >