Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rząd przyzna rekompensaty za podwyżki cen energii. Dostaną je firmy z wybranych sektorów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.01.2023 09:13

Rząd przyzna rekompensaty za podwyżki cen energii. Dostaną je firmy z wybranych sektorów

pieniądze w portfelu-portfel-banknoty-iberion (1)
Biznesinfo

We wtorek 3 stycznia Rada Ministrów przyjęła program pomocowy dla firm energochłonnych. W tym roku nawet 1000 średnich i dużych przedsiębiorstw otrzyma łącznie 5 mld złotych. Finansowe wsparcie ma złagodzić podwyżki cen energii w sektorach takich jak hutnictwo, produkcja cementu i nawozów oraz ceramika.

Pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował wczoraj, że rządowy program jest kolejnym krokiem skierowanym w stronę przedsiębiorców, których wyjątkowo dotknęły podwyżki cen gazu i prądu. W grudniu założenia państwowej pomocy zatwierdziła Komisja Europejska.

W ubiegłym roku już 92 firmy otrzymały łącznie 800 mln złotych zapomogi. Tym razem w budżecie znalazło się 5 mld złotych, które popłynie do 1000 przedsiębiorców.

Ministerstwo informuje, że uprawnione do skorzystania z rządowej dopłaty będą te firmy, które w ciągu roku zużywają ​​ponad 20 TWh energii elektrycznej (stanowi to przeszło jedną trzecią zużycia wszystkich firm przemysłowych). Takie przedsiębiorstwa działają w obrębie następujących branż: ceramiki, hutnictwa, produkcji nawozów oraz cementu.

Firmy energochłonne są w opinii ministerstwa bardzo ważnymi podmiotami rynkowymi — nie tylko zatrudniają do nawet kilku tysięcy osób, ale i nieraz dostarczają ciepło do wielu osiedli mieszkaniowych.

Część polskich firm energochłonnych mierzy się dziś z problemami, mogącymi skutkować częściowym lub pełnym wstrzymaniem produkcji. Powodowałoby to niedobory surowców i półproduktów, a tym samym zakłócenia w łańcuchu dostaw wielu produktów. Przerwy w dostawach podstawowych części i surowców skutkują wstrzymaniem produkcji wielu towarów potrzebnych w codziennym życiu tłumaczył minister Waldemar Buda podczas wtorkowej konferencji.

Co trzeba zrobić, by otrzymać pieniądze?

Przedsiębiorcy, którzy chcą zakwalifikować się do programu, muszą prowadzić działalność na terenie Polski i spełnić poniższe dwa warunki:

  • wydać na zakup energii elektrycznej i gazu ziemnego kwotę w wys. minimum 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 roku lub 6 proc. wartości produkcji w pierwszym półroczu 2022 roku,

  • mieć co najmniej połowę przychodów lub wartości produkcji pochodzących z działalności w kodach PKD, lub kodach PRODCOM, które Komisja Europejska ujęła na liście sektorów wyjątkowo narażonych na skutki kryzysu.

Nabór wniosków ma rozpocząć się nie później niż w połowie stycznia. Na ich złożenie firmy będą miały dwa tygodnie, licząc od dnia opublikowania informacji o naborze przez MRiT oraz operatora programu, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wypłata środków ma nastąpić w lutym 2023 roku.

Ile wyniesie wsparcie finansowe?

Wysokość rekompensaty będzie zależeć od kosztów kwalifikowanych poniesionych przez firmę w okresie luty-grudzień 2022 roku (chodzi o środki wydane na zakup gazu i energii, wynikające z podwyżki cen o więcej niż o 50 proc. względem średniej ceny z 2021 roku).

Maksymalne limity wsparcia będą uwarunkowane sytuacją finansową przedsiębiorcy. Podstawowy limit wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, najwyższa możliwa kwota to 4 mln euro dla grupy kapitałowej.

Natomiast na wyższą rekompensatę (w wys. do 80 proc. kosztów kwalifikowanych — aż do 50 mln euro na grupę kapitałową) mają prawo liczyć te firmy, w przypadku których nastąpił spadek wskaźnika EBITDA (czyli miary rentowności przedsiębiorstwa) o minimum 40 proc. między 2021 a 2022 rokiem lub drugim półroczem 2021 roku a analogicznym okresem 2022 roku. Wyższy limit obejmie też przedsiębiorców, którzy w obu tych okresach zanotowali ujemny wskaźnik EBITDA.