Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd obiecał spore dopłaty. Polacy mogą liczyć na dodatkowe 5 tys. zł w kieszeni
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 18.02.2023 15:10

Rząd obiecał spore dopłaty. Polacy mogą liczyć na dodatkowe 5 tys. zł w kieszeni

None
BiznesInfo

Od kilku lat rynek nieruchomości jest bardzo wymagający. Trudno jest dostać kredyt, dlatego wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania. Chcąc ułatwić posiadanie własnych czterech kątów młodym osobom, kilka lat temu rząd wprowadził Program Mieszkanie na Start. Obecnie procedowane są w nim poważne zmiany. 

Założenia programu

Program Mieszkanie na Start wszedł w życie z początkiem 2019 r. Jest finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a jego szczegóły reguluje Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu. 

Program zakłada bezzwrotne wsparcie finansowe osób fizycznych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania. Pomoc przybiera formę dopłat pokrywających część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku działań rewitalizacyjnych. 

 

Ponad 5 tys. zł oszczędności

W czwartek, 18 lutego, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, poinformował, że przez najbliższe 3 lata (do końca 2025 r.) zamrożony będzie czynsz dla najemców osiedli rynkowej części rządowego programu, podaje “Puls Biznesu”.

Kwota oszczędności dla najemcy wyniesie ponad 5 tys. zł” - powiedział prezes.

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii dodał, że decyzja o zamrożeniu czynszów przyniesie same korzyści. Przede wszystkim zapewni lepsze planowanie wydatków i wpłynie pozytywnie na domowy budżet

Waloryzacja dopłat do czynszów

Paweł Borys dodał, że resort rozpoczął prace nad zwiększeniem dopłat do czynszu w programie Mieszkanie na Start. 

“Rozpoczęliśmy już prace nad zmianą przepisów, aby wprowadzić coroczną waloryzację wysokości dopłaty do mieszkań wybudowanych w ramach programu.”

Poinformował, że znowelizowanie pewnych przepisów pozwoli na dopasowanie wysokości dopłat do obecnej sytuacji rynkowej. 

Tagi: PiS Dopłata