Rząd i finanse
Wikimedia Commons/Adam-dalekie-pole/CC3.0
Autor Kasper Starużyk - 29 Lipca 2020

Ujawniamy plan rządu na drugą falę pandemii. Zostanie uruchomiona specjalna rezerwa finansowa

Finanse rządu szykowane są już na drugą falę pandemii koroawirusa. Jak resort odpowiadający za stan państwowej kasy chce walczyć z epidemią? Ujawniamy plany na kryzys.

Rząd szykuje finanse na drugą falę pandemii koronawirusa. Zapowiedzi są szumne. Ministerstwo Finansów zapowiada utrzymanie dodatkowych emerytur, wprowadzenie "estońskiego" CIT-u oraz przyśpieszenie zwrotów VAT. Jeżeli sytuacja okaże się katastrofalna, resort wskazuje na nadzwyczajną rezerwę finansową, z której będzie pokrywał wydatki państwa, gdyby okazało się, że konieczne będzie zwiększenie finansowania.

Rząd finansuje hojnie

Nie zwalania tempo świadczeń socjalnych. Czy Polska pretenduje do miana państw Skandynawskich? Rząd zapowiada, że 13. i 14 emerytury są niezagrożone, przedsiębiorcy jeszcze szybciej otrzymają zwrot VAT-u z urzędów skarbowych, a zapowiadany przez Mateusza Morawieckiego estoński CIT będzie wprowadzony. To wszystko, zdaniem Ministerstwa Finansów ma łagodzić skutki drugiej fali epidemii koronawirusa. Resort ma plan i uspokaja. Minister finansów Tadeusz Kościński wskazał, że jest nikłe prawdopodobieństwo by jesienny wzrost zachorowań na COVID-19 miał katastrofalny wpływ na gospodarkę.

Nie będzie obniżenia podatku VAT. Rząd wycofuje się ze swoich zapowiedziNie będzie obniżenia podatku VAT. Rząd wycofuje się ze swoich zapowiedziCzytaj dalej

Skąd państwo weźmie pieniądze na wydatki? Jak wskazuje w serwisie Money prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów i główny ekonomista Business Centre Club, mają one pochodzić obligacji. Rząd zmienił obowiązkowe bankowe rezerwy finansowe, by nadwyżkę w bankach - a ta wynosi 50 mld zł - skierować na zakup papierów dłużnych. Inny ekonomista, dr Sławomir Dudek, który zajmuje fotel głównego ekonomisty Związku Pracodawców RP dopowiada, że banki chętnie przyjmą obligacje skarbu państwa, ponieważ są one zwolnione z podatku bankowego. - Oferta kredytowa dla firm jest obecnie dużo mniejsza, co może mieć swoje negatywne konsekwencje w postaci spadku w inwestycjach prywatnych - dopowiada specjalista w wywiadzie z serwisem Money. Jak podkreśla ekspert może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce będą realizowane niemalże wyłącznie wielkie inwestycje państwowe, natomiast prywatni przedsiębiorcy wstrzymają się. Nie jest to pożądana sytuacja, gdyż efektywność inwestycji ze środków publicznych jest dużo niższa niż tych z prywatnych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Minister wskazał jednak na potrzebę realizacji i wsparcia małych inwestycji. Kościński przyznał, że choć CPK i przekop Mierzei Wiślanej są gospodarczo ważne, to nie wpłyną one na sytuację w całym kraju. Aby Polska rozwijała się równomiernie potrzebne są lokalne działania, a także rozwój dróg czy kolei. Jak prognozują eksperci z BCC rząd będzie szukał pieniędzy w środkach unijnych przeznaczonych na odbudowę, Bruksela na ten cel wydzieliła niemałą, bo liczącą aż 750 mld euro pulę.

Finanse przez różowe okulary

Rząd patrzy na finanse przez różowe okulary. Zdaniem ministerstwa 13. i 14. emerytury, świadczenia socjalne oraz 500 plus istotnie wpłyną na pobudzenie wewnętrznej konsumpcji w Polsce, która ma napędzać naszą gospodarkę. Podatki mają pozostać na niezmienionym poziomie, chociaż cały czas trwają rozmowy nad podatkiem cukrowym oraz od opakowań plastikowych. Od 2021 roku obowiązywać ma także nowy sposób rozliczania się przedsiębiorców z podatków. Wisła zamieni się w Võhandu, czyli wprowadzamy estońskie rozwiązania. CIT od nowego roku będzie płacony dopiero w momencie, gdy przedsiębiorstwo będzie chciało wypłacić swój zysk. W przypadku gdy pieniądze, które zarobiła firma pójdą w inwestycje i rozwój nie będą opodatkowane.

Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepówNagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepówCzytaj dalej

Ministerstwo wskazało, że wpływy z podatków co prawda spadły, jednak jest to niewielka wartość. Po pierwszym półroczu 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. do kasy wpadło o 8,2 mld złotych mniej z VAT, 2,3 mld zł mniej z PIT oraz 100 mln zł mniej z CIT. Eksperci biją jednak na alarm. Tarcze antykryzysowe pozwoliły przesunąć na później termin płatności podatków, zatem dane po czerwcu są zaburzone, a na prawdziwy obraz tego jak duży jest ubytek rdr trzeba poczekać do końca roku.

Według ministerstwa najgorsze jest już za nami, a recesja to mgliste wspomnienie. Unia Europejska może się także zadłużać na potęgę - w kąt zostały odłożone wewnątrzwspólnotowe przepisy o dyscyplinie finansowej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega jednak przed zbyt pochopnym pożyczaniem pieniędzy. Jak wskazują eksperci, to właśnie zaciąganie kolejnych kredytów i pożyczek przez państwa przyczyni się do kolejnego, globalnego kryzysu finansowego, który może być bardzo poważny i odbić się długoletnią czkawką oraz gospodarczym bezdechem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Tuż przed śmiercią Kotulanka wykonała telefon. Prawda na temat treści rozmowy zasmuca, wiadomo co powiedziała
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Niemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustkiNiemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustkiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News