BiznesINFO.pl

domena publiczna

Rząd chce urobić Polki nową ofertą wyborczą. Dla niektórych szykuje nawet 20 tys. zł

13 Maja 2023

Autor tekstu:

Paula Drechsler

PiS poszukuje sposobu na to, by odzyskać poparcie kobiet. Bodźcem miała być zapowiedź PO dotycząca „babciowego”. Najnowsze pomysły rządu mają także stanowić odpowiedź na zapaść demograficzną.

Kuszenie Ewy

Jak ujawnia Dziennik Gazeta Prawna, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego przygotowało aż trzy nowe pomysły, aby przyciągnąć kobiecy elektorat. Podobnie jak w przypadku zapowiadanego przez PO „babciowego", Polki miałyby być premiowane za decyzję o powrocie do pracy po urodzeniu dziecka. 

PiS ma już ponoć przygotowany projekt ustawy w tej sprawie, ale nadal wprowadza do niego ostatnie szlify. Założenie jest takie, by proponowane zmiany wprowadzić jeszcze w tej kadencji. Z postulatami kampanijnymi dotyczącymi sytuacji kobiet wychodzą też partie opozycji. Poza proponowanym przez PO „babciowym”, czyli 1,5 tys. zł dla matki dziecka do lat trzech, która wróci do pracy, pojawiają się też pomysły np. tzw. renty wdowiej ze strony Lewicy oraz ułatwienia dostępu do ginekologa (ludowcy).

Nowy pakiet dodatków dla kobiet

Jak podaje DGP pakiet ma zostać oficjalnie ogłoszony jeszcze w maju, a propozycje mają być skierowane przede wszystkim do mam dzieci do lat trzech. Po powrocie do pracy ma im przysługiwać m.in. bon szkoleniowy do 7 tys. zł na zdobycie nowych kwalifikacji oraz szkolenia zawodowe. Jak wynika z danych ZUS, przeciętnie na urlopie macierzyńskim przebywa ok. 250 tys. kobiet. Gdyby wszystkie wystąpiły o bon, to koszt tego rozwiązania da ponad 1,6 mld z dla tylko jednego rocznika.

PiS analizuje też możliwość wprowadzenia łatwiejszego wyliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla kobiet zatrudnionych na niepełną część etatu. Ten pomysł miałby być skierowany do kobiet, które w planach mają łączenie obowiązków rodzicielskich z częściowym powrotem do pracy.

– To rozwiązania dotyczące aktywizacji zawodowej kobiet, ich skutki fiskalne nie będą znaczące. To raczej reakcja na świadczenie babciowe, zaproponowane przez PO. Myślę, że kosztowniejsze pomysły PiS dopiero przed nami – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, cytowany przez Dziennik.

Trzecim i najkosztowniejszym pomysłem PiS jest grant dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. To dodatek rzędu ok. 20 tys. zł. W dokładniejszym ujęciu miałby on wynieść sześć minimalnych wynagrodzeń. Obecnie najniższa krajowa wynosi 3490 zł brutto, a od lipca jej wysokość ma wzrosnąć do poziomu 3600 zł brutto. Natomiast w przyszłym roku – zgodnie z wieloletnim planem finansowym państwa, opublikowanym niedawno przez MF, i według szacunków Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) – pensja minimalna wzrośnie do ok. 4254 zł. W przyszłorocznych warunkach grant ten mógłby więc wynieść nawet ponad 25 tys. zł. Docelowo partia chce go przeznaczyć dla kobiet, które prowadzą własną działalność, a być może i do tych, które chcą ją założyć.

Sposób na kobiecy elektorat

Wszystkie te pomysły PiS miał przemyśleć tak, aby ułatwiły kobietom powrót na rynek pracy po okresie opieki nad dzieckiem, donosi DGP. Mają one też uzupełnić dotychczasowe świadczenia, takie jak 500+.

– W skali makro najważniejsze są nie tylko kwestie zatrudnienia, lecz także umożliwienia opieki nad dzieckiem w formie instytucjonalnej czy różne formy pozwalające na łączenie pracy z obowiązkami rodzicielskimi – podkreśla Łukasz Kozłowski, podaje Dziennik.

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole, inne, jeszcze nieznane propozycje mogą być bardziej kosztowne podaje DGP. 

– Można się liczyć z tym, że koszt wyborczych pomysłów PiS może sięgnąć od 0,5 do 1 proc. PKB. Tego typu obietnice mogłyby coś zmienić, a jednocześnie byłyby do udźwignięcia przez budżet. Sporo będzie zależało od notowań PiS. Jeśli będą rosły, to skłonność do dużych obietnic będzie mniejsza – zauważa ekonomista.

kobiety w parku

Zaskakujące wyniki badania, Polki wcale nie oczekują pieniędzy z "babciowego". Większość wskazuje zupełnie inną formę wsparcia

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

pieniądze

Podobne artykuły

Turystyka

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.  

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

500 plus dla seniorów. Aby dostać pieniądze trzeba spełnić konkretne warunki
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >