Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ryszard Petru wraca do polityki. Nie wybrał żadnej partii, zaczyna od zera i zakłada własny projekt
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:21

Ryszard Petru wraca do polityki. Nie wybrał żadnej partii, zaczyna od zera i zakłada własny projekt

Ryszard Petru powraca
Wikimedia/Adrian Grycuk

Niemal dokładnie 6 lat po spektakularnym debiucie Nowoczesnej i dwa lata po odejściu z polityki Ryszard Petru wraca do życia publicznego z nowym projektem. Nie będzie to jednak partia polityczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ryszard Petru wraca do życia publicznego

  • Jaki projekt będzie firmował dawny szef Nowoczesnej

  • Jak przebiegała kariera polityczna Ryszarda Petru

Ryszard Petru powraca

Polska polityka rzadko widywała tak spektakularny sukces, które kończył się równie spektakularnym upadkiem. Obydwu dokonał Ryszard Petru.

Po tym jak w 2019 roku Petru wycofał się z polityki praktycznie zniknął z życia publicznego. Teraz powraca z nowym projektem. Nie jest to jednak partia polityczna, a think tank pod nazwą Instytut Myśli Liberalnej.

Celem Instytutu ma być działalność badawcza i edukacyjna związana z funkcjonowaniem gospodarki wolnorynkowej, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

- Instytut będzie promował idee liberalne. Chcemy wzmocnić głos, którego dziś, w czasie populistycznych obietnic, rozdawnictwa oraz zadłużania nie tylko budżetu i podatników, ale nawet przyszłych pokoleń, tak bardzo brakuje - informuje Instytut Myśli Liberalnej w komunikacie, którego treść przytacza Polska Agencja Prasowa.

Organizacja zwraca uwagę, że to za sprawą idei liberalnych powstały zamożne społeczeństwa Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.

Twórcy Instytutu podkreślają w komunikacie, że są zaniepokojeni promocją idei socjalistycznych, które " już raz doprowadziły nasz kraj do upadku gospodarczego". Zwracają również uwagę, że obecnie w Polsce wraz z promowaniem rozdawnictwa socjalnego "wyśmiewana jest wartość pracy, innowacyjności i kreatywności". Instytut Myśli Liberalnej jak przekazano w komunikacie jest fundacją, a jej fundatorem jest Ryszard Petru. W gronie założycieli organizacji są również m.in. polityk Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, szefowa think tanku Od-nowa Agata Dąmbska, współtwórca UOP Piotr Niemczych, czy publicysta Grzegorz Cydejko.

Instytut Myśli Liberalnej ma prowadzić działalność poprzez m.in. organizację konferencji i debat, czy publikacje raportów.

Od sukcesu do upadku

Petru rusza z nowym projektem niemal dokładnie 6 lat po powstaniu Nowoczesnej. Partia zaliczyła udany debiut w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, uzyskując ponad 7 proc. poparcie. Kilka tygodni później nowe ugrupowanie przez jakiś czas znajdowało się na czele sondaży partyjnych, wyprzedzając nawet PiS, a sam Petru przedstawiał się w publicznych wypowiedziach jako przyszły premier.

W kolejnych miesiącach tak różowo już jednak nie było. Partią targały wewnętrzne konflikty, a jej lider zaliczał wpadkę za wpadkę. A to mówił o "święcie 6 króli", a to mylił znane powiedzenia ("Nie chwalmy dnia przed północą"). Ale największy kryzys nastąpił na początku 2017 roku, gdy okazało się, że lider Nowoczesnej wyjechał z partyjną koleżanką na świąteczny weekend do Portugalii. Nie byłoby w tym nic specjalnie zaskakującego, gdyby nie fakt, że ich klubowi koledzy protestowali w tym czasie w Sejmie przeciwko łamaniu demokracji.

Notowania Nowoczesnej i jej lidera poleciały łeb na szyje. Wkrótce Petru stracił stanowisko szefa klubu, a kilka miesięcy później szefa partii. Urażony tym faktem porzucił Nowoczesną i utworzył partię Teraz! (mylił w wywiadach jej nazwę z partią Razem). Gdy zorientował się, że nie ma szans na przekroczenie progu wyborczego w kolejnych wyborach zdecydował się na porzucenie polityki i powrót do biznesu.