BiznesINFO.pl
EN 01520598 3182

East News

Rosja chce zafundować Europie prawdziwy chłód. Użyją wszelkich środków

16 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Konsekwencje wojny na Ukrainie odczuli wszyscy. Chociaż rządzący kombinują na wszelkie sposoby, jak złagodzić jej skutki dla gospodarki, wiele wskazuje na to, że szykuje się ciężka zima. 

Broń obosieczna

Przywódcy państw europejskich jednoznacznie potępili agresję rosyjską, a Unia Europejska nałożyła na Rosję szereg sankcji. Z Rosji do UE nie można importować ropy naftowej, węgla, żelaza, niektórych nawozów i alkoholu. Kraje UE planują całkowite odejście od rosyjskiej ropy w przeciągu najbliższych miesięcy. 

Z jednej strony wycofanie się z rosyjskiego gazu mocno ograniczyło wpływy Federacji Rosyjskiej, z drugiej zmusiło rządzących do natychmiastowych działań w zakresie energetyki. 

W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się kraje mocno uzależnione od rosyjskiego gazu. Można znaleźć innych dostawców, jednak wymaga to przygotowania umów, odpowiedniej infrastruktury, funduszy i czasu. A zbliża się zima. 

Zablokowany spichlerz Europy

W Polsce żywności na razie nie brakuje, ale ceny poszły mocno w górę i trzeba oszczędzać. 

W gorszej sytuacji są kraje Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki, które są szczególnie uzależnione od dostaw z Ukrainy. Obecnie dostawa jest mocno utrudniona, a niedobór produktów żywnościowych może się przyczynić do masowych migracji tamtejszej ludności do Europy.

W wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego premier Węgier Victor Orban stwierdził, że Unia Europejska powinna wycofać się z sankcji, gdyż mogą one zniszczyć europejską gospodarkę. 

"Nic dziwnego, że niektórzy zastanawiają się, jak długo zachodnie rządy będą w stanie zachować jedność i determinację" wobec rosyjskiej agresji - pisze Politico.eu. Europa zmaga się z potężnym kryzysem. 

Wyzwaniem dla polityków będzie zachowanie właściwej postawy wobec Rosji i nie uginanie się wobec presji Putina, przy jednoczesnym przekonywaniu wyborców, dlaczego nie należy iść na ustępstwa wobec Rosji i trzeba pogodzić się z narastającymi trudnościami - ocenia Politcio.eu.

Tagi:

Rosja

Magdalena MadońAutor

Magdalena Madoń

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >