Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzice mają czas tylko do 30 czerwca. Potem 800 plus przepadnie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.06.2024 14:35

Rodzice mają czas tylko do 30 czerwca. Potem 800 plus przepadnie

pieniądze, telefon
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wszyscy rodzice, którzy jeszcze nie dopełnili formalności związanych z rozpoczęciem nowego okresu świadczeniowego 800 plus, powinni się pospieszyć. Mają czas tylko do końca czerwca, a potem pieniądze przepadną. Przedstawiamy szczegóły.

800 plus to popularne świadczenie rodzinne

Polskie rodziny mogą liczyć na comiesięczne wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 800 plus funkcjonuje już od dłuższego czasu, a do niedawna wynosiło jeszcze 500 zł. Kwota wsparcia została podwyższona na początku tego roku.

Dodatkowe pieniądze przysługują na dziecko do 18. roku życia. Nie obowiązują żadne kryteria dochodowe. Wszyscy rodzice powinni wiedzieć, że 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Wiąże się to z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności.

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Rodzice mają czas tylko do końca czerwca

Rodzice i opiekunowie muszą co roku złożyć wniosek o przyznanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Aby utrzymać ciągłość wypłat, powinni zrobić to do 30 kwietnia bieżącego roku. Jeżeli jednak ktoś spóźnił się z wnioskiem, to powinien dostarczyć go do ZUS-u najpóźniej do 30 czerwca. Wówczas rodzice będą mogli liczyć na wyrównanie za czerwiec. Jeżeli nie dopilnują tego terminu, stracą 800 plus za jeden miesiąc.

Warto pamiętać, że wnioski w sprawie 800 plus należy składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Można zrobić to za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, aplikacji mZUS, portalu rządowego Emp@tia czy bankowości elektronicznej.

Zobacz także: Płaca minimalna pójdzie w górę. Tyle będzie wynosiła od 1 lipca

Jeszcze jedno świadczenie finansowe dla polskich rodzin

Co ważne, polskie rodziny mogą liczyć na jeszcze jedno świadczenie. Chodzi tutaj o “300 plus”, czyli dodatkowe 300 złotych na sfinansowanie wyprawki szkolnej. Pieniądze należą się rodzicom dzieci uczących się w szkołach, które mają od 7 do 20 lat.

Dzieci z niepełnosprawnościami mogą otrzymywać “300 plus” do 24. roku życia. W przypadku tego dodatku również nie obowiązują żadne limity dochodowe. Nabór wniosków rozpocznie się już 1 lipca i potrwa do końca listopada. Dokumenty należy złożyć w taki sam sposób, jak w przypadku 800 plus.