BiznesINFO.pl
Renta rodzinna zagrożona przez za duże zarobki

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prawo do świadczenia można łatwo stracić. Jeden czynnik może cię pogrążyć

16 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Renta rodzinna ucznia i studenta może zostać zawieszona lub zmniejszona, a wszystko przez podejmowanie dodatkowych aktywności zawodowych. Chcąc utrzymać świadczenie, warto zwrócić uwagę na odnotowywane przychody.

Renta może być zagrożona

Każdy, kto jednocześnie pobiera rentę rodzinną np. uczeń czy student i jednocześnie dorabia, musi pamiętać o konsekwencjach. ZUS dysponuje bowiem prawem do zawieszenia bądź zmniejszenia renty, jeśli odnotowywany przychód przekroczy ściśle określone granice. Dotyczy to osób związanych umowami o pracę lub umowami zlecenie, które przy okazji są pracownikami danej firmy, ponieważ z tego tytułu podlegają ubezpieczeniom (emerytalnym, rentowymi, chorobowym, wypadkowym i zdrowotnym).

Zakład może pozbawić renty świadczeniobiorcę, którego przychód przewyższa 130 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli zysk będzie mieścił się w granicach 70-130 proc. przeciętnej pensji to renta rodzinna zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o sumę maksymalnego zmniejszenia.

Jak duży przychód trzeba odnotować, aby stracić rentę?

Od 1 czerwca 2020 r. 70 proc. przychodu od średniej miesięcznej pensji wynosi 3 732,10 zł brutto. Z kolei 130 proc. według najnowszych wyliczeń odpowiada 6 931 zł brutto.Renta każdego, kto odnotuje przychód w wysokości między 3 732,10 zł a 6 931 zł, zostanie obniżona o kwotę przekroczenia, która może wynieść maksymalnie 527,35 zł. Dotyczy to "rent rodzinnych, do których jest uprawniona jedna osoba" - wyjaśniła Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa regionalnego oddziału ZUS na Podlasiu.

Zawieszenie lub zmniejszenie renty nie dotyczy wszystkich

Jeżeli pobierający rentę przekroczy próg 6 931 zł brutto to jego świadczenie w tym miesiącu zostanie zawieszone. Jeżeli do renty uprawnione są także inne osoby, to zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega wyłącznie część świadczenia, które przysługuje osobie odnotowującej nadprogramowy zysk - podaje zambrow.org.

Powyższe limity nie dotyczą osób, które podejmują aktywności zawodowe mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni). Progi nie obowiązują również tych dorabiających, którzy jednocześnie pobierają rentę rodzinną po inwalidzie wojennym.

Tagi:

zarobkirenta

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >