BiznesINFO.pl

Amy Kay/Design Pics/EAST NEWS

Remont wcale nie musi być drogi. Zwłaszcza, jeśli skorzystasz z rządowej pomocy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Remont w duchu ekologii to spory wydatek. Jednak dopłaty do termomodernizacji sprawiają, że można zdecydowanie obniżyć koszty. Wiele osób sięga także po korzystną ulgę termomodernizacyjną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kosztuje remont termomodernizacyjny

  • Jakie dopłaty można otrzymać

  • Na czym polega ulga termomodernizacyjna

Remont korzystny dla środowiska i portfela

Każdy remont wiąże się z ogromnymi wydatkami. Gdy zdecydujemy się na termomodernizację koszty mogą wynieść nawet 50 tys. zł. Z wyliczeń Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że termomodernizacji wymaga ok. 4 mln domów jednorodzinnych.

Dlaczego koszty są aż tak duże? Wymiana przestarzałego kotła węglowego to dopiero początek. Remont obejmuje także ocieplenie czy montaż okien i drzwi. Sporo osób decyduje się także na zainstalowanie odnawialnego źródła energii np. paneli słonecznych. Coraz bardziej popularna staje się również mechaniczna wentylacja z odzyskiwaniem ciepła.

Rządowe dopłaty do remontu

Jednak taki remont pozwala nie tylko na zadbanie o środowisko, lecz także o finanse. Część wydatków można bowiem odzyskać dzięki rządowym dopłatom. Do właścicieli domów jednorodzinnych skierowany jest program Czyste powietrze. Za realizację tego przedsięwzięcia odpowiadają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Jakie dopłaty można otrzymać na remont? Jeśli dochód nie jest wyższy niż 100 tys. zł to można ubiegać się o wsparcie w wysokości od 10 do nawet 30 tys. zł.

10 tys. zł obejmuje samo ocieplenie budynku, a także zakup i montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. W sytuacji, gdy termomodernizacja dotyczy także wymiany źródła ogrzewania na pompę ciepła i montaż fotowoltaiki to właściciele mogą liczyć na dopłaty rzędu 30 tys. zł.

Na jeszcze większe oszczędności mają szanse osoby o niższych dochodach miesięcznych, które zdecydują się na remont. W przypadku gospodarstw wieloosobowych wyznaczono próg 1400 zł na osobę. Z kolei dla gospodarstw jednoosobowych - 1960 zł. Właściciele, którzy spełniają te wymogi mają szansę na dotację do remontu rzędu nawet 37 tys. zł. Jednak na horyzoncie już jawi się kolejna edycja Czystego powietrza, a wraz z nią - podwyżka limitów. Gospodarstwa wieloosobowe mogą ubiegać się o podwyższone dopłaty od 1 lipca 2021 r., pod warunkiem ze dochód na jedną osobę nie przekracza 1564 zł. W przypadku gospodarstw jednoosobowych nowy limit wyznaczono na 2189 zł.

Każdy, kto planuje remont termomodernizacyjny powinien się pospieszyć. Od 2022 r. kotły węglowe nie będą już objęte dotacją rządową.

Remont z ulgą termomodernizacyjną

Co ważne, sięgnięcie po rządowe dopłaty nie oznacza, że właściciel domu jednorodzinnego traci prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej remont nie musi być wcale ogromnym wydatkiem.

Z tego rozwiązania podatnicy mogą korzystać od 2019 r. Na czym polega? Na odliczeniu od podstawy wyliczania podatku 53 tys. zł, pod warunkiem że ta kwota została wydana na materiały budowlane, urządzenia i usługi niezbędne do przeprowadzenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Warto jednak pamiętać, że odliczeniu nie podlegają wydatki, na które podatnik otrzymał rządową dopłatę z programu Czyste powietrze.

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że mniej kosztowny remont zachęca Polaków do skorzystania z ulgi podatkowej. W pierwszym roku jej obowiązywania po bonifikatę zgłosiło się ponad 207,4 tys. obywateli. Każdy z podatników zmniejszył swój dochód średnio o 15,2 tys., dzięki czemu zaoszczędził przynajmniej 2584 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

DopłataPodatkiNieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadł kolejny bank. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gigantyczna kara dla polskiej firmy. Zakazali dystrybutorom sprzedaży przez internet
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]