BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, Trasa Lazienkowska. n/z Duzy ruch uliczny.

East News, Arkadiusz Ziolek

Rejestracja samochodu już nie 180 dni. Od 1 stycznia tylko 30, a potem 1 tys. zł kary

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji samochodu. Kierowcy muszą pilnować terminu, bowiem ze 180 dni na rejestrację auta zrobiło się zaledwie 30. Na zapominalskich i spóźnialskich czekają ogromne kary.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega nowelizacja przepisów i kogo obowiązuje

  • W jaki sposób kierowcy próbują wywiązać z obowiązku

  • Jakie kary grożą za niedotrzymanie obowiązku rejestracji

Rejestracja auta ze zmianami

Rządzący 1 stycznia 2020 r. wprowadzili nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów. Od tego dnia kierowcy mają równy miesiąc na zarejestrowanie lub wyrejestrowanie samochodu. To ogromna zmiana, bowiem uprzednio czas wynosił 180 dni.

Trzydziestodniowy termin związany z rejestracją pojazdu liczony jest od dnia zakupu pojazdu, zarówno nowego i używanego, daty dopuszczenia przez Urząd Celny pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego UE oraz spoza terytorium organizacji. W przypadku powierzenia pojazdu osobie fizycznej lub prawnej przez osobę z zagranicy datą, od której liczone będzie 30 dni jest dzień sprowadzenia pojazdu.

Analogiczna sytuacja będzie dotyczyła wyrejestrowania samochodu. Ustawodawca przewidział w katalogu spraw m.in.: kradzież, złomowanie, czy sprzedaż poza granice Polski.

Ustawodawca podkreślił, że ma to zmusić właścicieli pojazdów do przestrzegania obowiązku rejestracji. Ma to także wzmocnić legalny obrót samochodami w kraju.

Rejestracja auta w dobie pandemii COVID-19

W obie walki z epidemią sytuacja związana z rejestracją pojazdu bardzo się skomplikowała. "Rzeczpospolita" poinformowała, że obecnie na termin trzeba czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Co więcej, właściciele komisów aut samochodowych mają prawdziwy problem, bowiem na ich barkach spoczywa obowiązek dotyczący rejestracji nierzadko więcej niż jednego samochodu naraz. Bardzo często decydują się na wynajęcie osób, które, kolokwialnie rzecz ujmując, odstoją swoje w kolejce za nich.

W mediach społecznościowych na grupach sąsiedzkich trwa wymiana terminami rejestracji. Ludzie są w stanie odstąpić miejsce sąsiadowi w potrzebie lub z przyczyn niezależnych od nich, jednakże bardzo często graniczy to z cudem.

Warto przestrzegać terminu, bowiem kary za brak rejestracji lub niewyrejestrowanie pojazdu są surowe. Rządzący przewidzieli karę od 200 zł do 1000 zł, a jej wysokość zależy od poziomu przewinienia.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >