Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Recepta elektroniczna w twoim telefonie. Najpierw musisz zrobić jedną rzecz
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 18.01.2020 01:00

Recepta elektroniczna w twoim telefonie. Najpierw musisz zrobić jedną rzecz

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Recepta elektroniczna to prawdziwa rewolucja

E-recepta to przełomowe rozwiązanie, dzięki któremu klasyczna, papierowa recepta nie jest już potrzebna. Od 8 stycznia wystawianie e-recepty jest obowiązkowe. Jako, że system dopiero startuje, to na razie lekarze nie muszą się obawiać kar za wypisywanie normalnych recept, ale pacjenci powinni być przygotowani na to, że recepta zostanie im dostarczona za pomocą wiadomości e-mail bądź SMS. Jednak żeby móc korzystać z nowego rozwiązania, należy zalogować się do systemu.

Recepta na telefon pod jednym warunkiem

Co należy zrobić, aby dostać receptę SMS-em? Musimy się zalogować do systemu IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta. Jest to możliwe np. przy użyciu Profilu Zaufanego - można go założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Internet potwierdzając go w punkcie potwierdzającym, czyli np. urzędzie. Szczegółowe informacje na temat procedury logowania do IKP i zakładania PZ znajdują się na stronie pacjent.gov.pl.

Recepta na papierze w szczególnych sytuacjach

Jeżeli ktoś nie ma konta IKP to powinien pamiętać o tym, że w pewnych sytuacjach recepta może być wystawiana w tradycyjnej formie. Business Insider Polska podaje przykłady takich sytuacji. Dotyczy to recept w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych, recept pro auctore (dla siebie) i pro familiae (dla rodziny) albo sytuacji, gdy system e-zdrowie przeszedł awarię albo pacjent nie posiada dostępu do internetu.

Nie tylko elektroniczna recepta

Ale Internetowe Konto Pacjenta warto założyć także ze względu na inne korzyści. Poza historią recept, które nam wystawiono i które zrealizowaliśmy, w systemie można sprawdzić historię wizyt u lekarza oraz następne wizyty. Ogólnie jest tam dostępna cała historia naszego leczenia, w tym skierowania na badania, zwolnienia oraz lista przepisanych leków na receptę. Dzięki IKP można nawet sprawdzić szczegółowe informacje o lekach, w tym jego zastosowanie.

Recepta elektroniczna może być dostępna także przy użyciu aplikacji na smartfony mObywatel. Korzystanie z niej jest możliwe po założeniu profilu zaufanego, dokładnie tak, jak w przypadku IKP. Receptę za pośrednictwem aplikacji można wykupić dzięki kodowi QR albo podając pesel oraz cyfry zawarte pod kodem.