BiznesINFO.pl
Ranking najbogatszych miast

Biznes Info

Ranking zarobków w Polsce według miast. Podkowa Leśna bije na głowę Kraków czy Poznań

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Znamy już odpowiedź. Ranking może wiele osób zdziwić, ponieważ niekoniecznie są to wielkie ośrodki. Gdzie Polacy zarabiają najwięcej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest mediana

  • Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej

  • Gdzie w Polsce zarabia się najmniej

Ranking wynagrodzenia w Polsce

Ile zarabia się w Warszawie, a ile w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, czy Krakowie? Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego najbogatsi wcale nie mieszkają w największych ośrodkach.

Co miesiąc GUS publikuje dane dotyczące średniego wynagrodzenia w Polsce, jednak jak wiadomo, wcale nie musi to obrazować rzeczywistej sytuacji finansowej Polaków. Co dwa lata GUS dokonuje jednak wyliczeń dotyczących mediany płac, czyli tzw. wartości środkowej, którą uzyskuje się po uporządkowaniu wartości w kolejności rosnącej. Medianą będzie liczba, która wypadnie idealnie na środku.

Raport GUS-u, jak podaje sam urząd w przedmowie do raportu końcowego Stratyfikacja dochodowa mieszkańców miast tłumaczy, że wyliczanie mediany wynagrodzenia "jest propozycją nowego podejścia metodologicznego w badaniach dochodów ludności na poziomie lokalnym", która częściowo wypełnia "lukę informacyjną istniejącą w statystyce publicznej w tym zakresie". W badaniu wzięto pod uwagę rozliczenia podatkowe PIT-11 udostępnione przez Ministerstwo Finansów.

Eksperci GUS zaprezentowali ranking wynagrodzenia w Polsce, z którego wynika, że największe dochody osiągali pracownicy najemni zatrudnieni na umowę o pracę mieszkający w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Poniższa mapa przedstawia wartości dochodów w poszczególnych gminach w Polsce w 2018 roku (źródło wszystkich grafik: Główny Urząd Statystyczny).

Ranking najbogatszych i najbiedniejszych miast wojewódzkich

W rankingu miast wojewódzkich na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa, a mediana wynagrodzenia wyniosła w niej 55 110,27 zł, czyli niemal 4600 zł miesięcznie. Drugie miejsce zajęła stolica województwa dolnośląskiego - Wrocław z kwotą 46 434,38 zł, zatem niemal 3900 zł miesięcznie. Ostatni na podium znalazł się Kraków z wynikiem 45 506,27 zł, czyli prawie 3800 zł miesięcznie.

Analogicznie najmniejsze wynagrodzenie otrzymują mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego (35 500,30 zł rocznie, czyli niecałe 3000 zł miesięcznie), Torunia (37 384,78 zł) i Zielonej Góry (37 891,61 zł).

Ranking najbogatszych miast w Polsce

GUS przygotował także zestawienie najbogatszych polskich miast. Jest ono o tyle ciekawe, że miasta, których mieszkańcy zarabiają najwięcej, wcale nie są wielkimi ośrodkami. Najczęściej są to miejscowości, które znajdują się w pobliżu większych ośrodków miejskich, jak np. Podkowa Leśna, czy Piaseczno.

Najbiedniejsze okazały się miasta: Cedynia, Łęknica i Dzierzgoń.

Tagi:

zarobki

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Planujesz wakacje w USA? Kup dolary tak, żeby skorzystać na transakcji

Czytaj więcej >

Finanse

Polacy masowo zmieniają sposób rozliczeń z fiskusem. MF przekazało dane

Czytaj więcej >

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >