Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PZU w tarapatach. Hakerski atak na ubezpieczeniowego giganta
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.04.2023 14:20

PZU w tarapatach. Hakerski atak na ubezpieczeniowego giganta

PZU-neon
Wikimedia Commons, CC0.

Nad ranem 21 kwietnia doszło do ataku cybernetycznego na systemy IT PZU. Grupa PZU poinformowała o tym na swoim profilu na Twitterze, zapewniła o monitorowaniu sytuacji i przywracaniu systemów do pełnej funkcjonalności. Na szczęście nie doszło do wycieku żadnych danych.

Hakerski atak na PZU

Dziś rano miał miejsce atak cybernetyczny na systemy IT PZU. Sytuacja jest monitorowana, systemy na bieżąco są przywracane do pełnej funkcjonalności. W najbliższych dniach może wystąpić spowolnienie działania niektórych aplikacji. Prosimy o wyrozumiałość – poinformowała Grupa PZU po godz. 10:00 w piątek 21 kwietnia.

Jednocześnie ubezpieczyciel przekazał, że reakcja firmy była błyskawiczna, spowodowała jedynie chwilową niedostępność serwisów oraz ich spowolnienie. Nie doszło do wycieku żadnych danych.

Wniosek o wyższy limit zużycia prądu. Jeśli chcesz płacić mniej, musisz go złożyć do 30 czerwca

Największa instytucja finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń stanowi największą instytucję finansową w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podaje forsal.pl, PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. W ubiegłym roku Grupa odnotowała 3,37 mld zł zysku, a w 2021 roku 3,34 mld zł. Skarb Państwa jest właścicielem ok. 34 proc. akcji PZU.

Termin złożenia PIT szybko dobiega końca. Uważaj, bo fiskus upomni się o swoje.

Ataki hakerskie coraz częstsze

Interia przypomina, że po wybuchu wojny na Ukrainie liczba ataków hakerskich wspieranych przez rosyjski rząd znacząco wzrosła. Ich ofiarami są państwa NATO oraz sama Ukraina. Wyższą częstotliwość ataków potwierdzają dane z Google’a: w ubiegłym roku liczba wspieranych przez władze Rosji ataków cyfrowych na Ukrainę wzrosła o 250 proc. (w porównaniu do 2020 roku), a liczba ataków przeprowadzonych w krajach NATO – o 300 proc.