BiznesINFO.pl
EN 01520527 0025

AGENCJA SE/East News

Puste lady i kolejki do mięsnego mogą za chwilę powrócić. Katastrofalna sytuacja polskiej branży mięsnej

8 Września 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) informuje o katastrofalnej sytuacji, w jakiej znalazła się polska branża mięsna i wędliniarska z powodu przerw w dostawach dwutlenku węgla oraz rosnącym cenom energii. Produkcja mięsa oraz wędlin staje się coraz mniej opłacalna, co może stać się przyczyną zmniejszonej podaży oraz spowodować wzrost cen.

Z badań przeprowadzonych przez UPEMI wynika, że produkcja jest coraz mniej opłacalna na każdym etapie, od hodowcy, poprzez ubojnie, aż po producentów mięsa i wędlin. Koszty prowadzenia działalności, biorąc pod uwagę całą branżę mogą wzrosnąć nawet o 100 mln zł.

Zimą może zabraknąć mięsa w sklepach

Jarosław Krzyżanowski prezes zarządu KPS Partners sp. z o.o. mówi o ogromnych podwyżkach cen energii. W porównaniu z rokiem 2011 cena za megawatogodzinę gazu wzrosła z 76 zł do 1100 zł. Jeszcze większy problem występuje z węglem, który jest nie tylko dużo droższy, ale także go brakuje. Jeżeli sytuacja z węglem się nie polepszy, to może zabraknąć go na ogrzanie kurników, co w konsekwencji doprowadzi do zamarznięcia zwierząt.

Nagłe zmniejszenie trzody przeznaczonej na ubój w sposób naturalny wpłynie na zmniejszoną dostępność w sklepach oraz spowodowany większym popytem wzrost cen. Dotychczas do ogrzewania kurników KPS zamawiał 10 ciężarówek z węglem tygodniowo, obecnie przyjeżdżają dwie. Nie pomoże również przestawienie się na ogrzewanie gazem LPG, ponieważ w Polsce nie ma odpowiedniej infrastruktury do przewozu tak dużych ilości tego rodzaju paliwa, mówi Krzyżanowski.

Cena energii i brak surowców uderzają w branżę

Chociaż rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż deklarował w tym tygodniu, że Polakom nie zabraknie gazu LPG z powodu dywersyfikacji dostaw, to Jarosław Krzyżanowski mówi, że dostawcy nie są w stanie obiecać, że LPG będzie dostępny całą zimę w odpowiednich ilościach. Należy jednak pamiętać, że Chyż odnosił się do gazu LPG dla gospodarstw domowych, potrzeby dużych firm są jednak znacznie większe.

Krzysztof Borkowski Prezes Zarządu Zakładu Mięsnego Mościbrody informuje z kolei, że w jego zakładzie rachunki za gaz wzrosły z 78 tys. zł do 378 tys. zł. Zaznacza również, że nie chodzi tylko o same koszty energii, bo to dotyka przedsiębiorców z niemal każdej branży. Branża mięsna musi się jednak mierzyć również ze wzrostem cen kontroli weterynaryjnych.

Polska branża mięsna nie będzie eksportować

Jarosław Krzyżanowski mówi również o utracie zagranicznych kontrahentów, co ma związek z rosnącymi cenami produkcji. Polski drób zaczyna być droższy od hiszpańskiego, który wypiera polskie produkty mięsne na zagranicznych rynkach.

Powodem utraty konkurencyjności przez polskie produkty jest nie tylko rosnący koszt energii i ogrzewania, ale również dużo wyższe oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorców, niż ma to miejsce w strefie euro, zauważa Krzyżanowski.

Działania na rzecz poprawy sytuacji w polskim sektorze mięsnym należy rozpocząć już teraz, ponieważ wszystkie inwestycje, które uczyniły nasz sektor mięsny jednym z najnowocześniejszych w Europie zostaną zaprzepaszczone - apeluje Wiesław Różański Prezes Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

Tagi:

ceny energiiwęgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >