BiznesINFO.pl
VAT na przesyłki spoza UE już niebawem

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Przesyłki spoza UE objęte podatkiem VAT. Nowe przepisy wejdą w życie już w lipcu

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

W Sejmie ruszyły prace nad ustawą wprowadzającą VAT na przesyłki spoza Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie już za nieco ponad miesiąc i mogą uderzyć one w konsumentów dokonujących zakupów w chińskich serwisach. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od lipca ma zostać wprowadzony VAT na przesyłki spoza UE

  • W kogo szczególnie uderzą planowane zmiany

  • Kto skorzysta na zmianach

VAT na przesyłki spoza UE już niedługo

W Sejmie rozpoczęły się prace nad ustawą wprowadzającą VAT na przesyłki spoza Unii Europejskiej. Nowe przepisy miałyby wejść w życie na początku lipca, czyli już za nieco ponad miesiąc. 

Od 1 lipca jak podaje “Rzeczpospolita” za przesyłki do wartości 150 euro podatek będzie naliczał sprzedawca z Chin czy Stanów Zjednoczonych (powyżej tej kwoty dojdzie jeszcze cło i VAT importowy, które dopłaci konsument). 

Planowane zmiany to bez wątpienia dobra wiadomość dla polskich sprzedawców internetowych, którzy od dłuższego czasu skarżyli się na nieuczciwą konkurencję ze strony unikających podatków zagranicznych sprzedawców. Teraz rodzimi sprzedawcy bedą mieli możliwość konkurowania np. z chińskimi serwisami, a zwłaszcza z jednym. 

Mowa oczywiście o AliExpress, gdzie jak wynika z danych przytoczonych przez “Rzeczpospolitą” kupuje ok. 5 mln Polaków. Co ciekawe w krajach europejskich serwis ten cieszy się większą popularnością jedynie we Francji i Hiszpanii. 

O tejże popularności nad Wisłą świadczą również badanie Izby Gospodarki Elektronicznej z którego wynika, że w ciągu ostatniego półrocza z AliExpress korzystało 50 proc. respondentów, podczas gdy inne zagraniczne serwisy cieszyły się znacznie niższym zainteresowaniem (eBay-18 proc., Amazon - 16 proc.). 

Zmiany nie uderzą w klientów?

Jak do planowanych zmian podchodzi AliExpress? W krótkim komentarzu dla “Rzeczpospolitej” biuro prasowe serwisu podkreśla jedynie, że jest przygotowane do zmian i dla klientów nie będą one odczuwalne. 

Czy to oznacza, że platforma weźmie nieuniknione koszty jedynie na siebie, nie przerzucając ich na konsumentów? Taki scenariusz mógłby sugerować powyższy komentarz, ale o szczegółach prawdopodobnie  dowiemy się niebawem. 

Maciej Kraus, partner Movens Capital w komentarzu dla gazety  nie ma wątpliwości, że Polska jest dla AliExpress jednym z kluczowych rynków w Unii Europejskiej, co widać chociażby po dodatkowych korzyściach, jakie serwis oferuje polskim konsumentom. Ekspert wymienia tu m.in. zakupy ratalne, szybsze dostawy, czy nowe formy płatności. 

Z kolei Krystian Szostak z Izby Gospodarki Elektronicznej sugeruje, że planowane zmiany niekoniecznie uderzą w chińskich sprzedawców. Ekspert w rozmowie z dziennikiem zwraca uwagę, że polskie służby celno-pocztowe nie są przygotowane na nowe przepisy, czego skutkiem będzie “dalszy napływ na polski obszar celny towarów e-commerce bez VAT”, co generować będzie straty dla budżetu państwa liczone w miliardach złotych. 

Obecnie jak wskazują przytoczone przez gazetę dane Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Skarb Państwa traci na tym ok. 2 mld zł rocznie. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy puka do drzwi mieszkania starszej osoby

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >