Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przełom w ochronie zdrowia: to pierwszy taki szpital w Polsce
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 22.03.2022 09:26

Przełom w ochronie zdrowia: to pierwszy taki szpital w Polsce

szpital
Materiały Partnera

Mieszańcy Żywca i okolic mogą być dumni ze swojej nowej placówki leczniczej. 9 oddziałów, 380 łóżek, kilkanaście poradni specjalistycznych, supernowoczesny sprzęt oraz lądowisko dla helikopterów! Ale nie tylko wyposażenie świadczy o wyjątkowości tego obiektu.

Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych to przedsięwzięcie powiatu żywieckiego. Nie zostało jednak zrealizowane w metodzie tradycyjnej, w której podmiot publiczny ogłasza przetarg i wybiera wykonawcę, a po zakończeniu prac odbiera przedmiot umowy, reguluje płatność i samodzielnie zarządza wybudowaną infrastrukturą. W naszym przypadku powiat skorzystał z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego – innowacyjnej metody, która nigdy wcześniej nie została wykorzystana do realizacji tego typu przedsięwzięcia.

– Szpital w Żywcu to pierwszy w Polsce tej skali projekt partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze ochrony zdrowia. To również jedno z najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć w regionie, które poprawi jakość życia mieszkańców – powiedział Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

PPP, bo tak określamy w skrócie partnerstwo publiczno-prywatne, to formuła realizacji inwestycji i świadczenia usług publicznych bazująca na wieloletniej umowie opartej na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym. Podmiot publiczny, którym jest Starostwo Powiatowe w Żywcu, określił potrzebę – świadczenie usług medycznych w nowoczesnej placówce. Następnie ogłosił postępowanie PPP w trybie dialogu konkurencyjnego z zainteresowanymi firmami. Powiat wskazał nieruchomość pod budowę ośrodka, a także zobowiązał się doprowadzić do niej drogę i potrzebne media. Partner prywatny, wybrana w konkurencyjnym postępowaniu spółka Inter Health Canada Ltd, zaprojektował, sfinansował i wybudował szpital. Do 2050 roku spółka będzie także odpowiedzialna za świadczenie usług medycznych w placówce i przez cały ten czas będzie uprawniona do otrzymywania za to wynagrodzenia zgodnie z umowami z NFZ początkowo przekazanymi przez powiat. Będzie miała również prawo świadczyć usługi komercyjne i na nich zarabiać. Po okresie realizacji umowy placówka powróci w publiczne ręce.

Kluczowe dla realizacji projektu okazało się wsparcie zewnętrznych instytucji finansujących. Banki i inne instytucje finansowe nie bez powodu są w PPP nieformalnie nazywane „trzecim partnerem”. Podobnie było ze szpitalem w Żywcu. Inwestycja ta długo miała trudności z pozyskaniem kredytu, na co wpłynął m.in. globalny kryzys gospodarczy z 2010 roku oraz zasady finansowania ochrony zdrowia wpływające na zwiększone ryzyko powodzenia projektu. Jednak w przypadku żywieckiego zakładu leczniczego kluczowe okazało się wsparcie kredytowe udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które pozwoliło z sukcesem zakończyć budowę placówki. 

Szczególnie istotne dla projektu szpitala w Żywcu jest podniesienie efektywności świadczenia usług medycznych, m.in. poprzez wprowadzenie nowych metod zarządzania szpitalem oraz wskaźników jakości. Starostwo Powiatowe w Żywcu będzie weryfikować jakość świadczonych usług zdrowotnych oraz wyników finansowych placówki zgodnie z kluczowymi wskaźnikami efektywności ustalonymi w umowie o PPP. Poziom zadowolenia pacjentów będzie monitorowany, a wyniki badań będą miały konsekwencje finansowe dla partnera prywatnego.

Funkcjonowanie placówki zostało zaplanowane tak, aby zapewnić elastyczność organizacji pracy, a także możliwość dostosowania do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej oraz potrzeb lokalnej społeczności. Partner prywatny przejął personel zatrudniony w dawnym szpitalu, a pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie nowej organizacji pracy, świadczonych usług, systemów zarządzania jakością czy koordynowania ścieżki pacjenta. 

Wypracowano także procedury zarządzania jakością oparte na najlepszych krajowych i międzynarodowych praktykach, które gwarantują osiągniecie założonych wysokich wskaźników jakości. 

Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom i nowym standardom wniesionym przez partnera prywatnego usługi świadczone przez szpital są bardziej efektywne, a przede wszystkim – co szczególnie ważne dla pacjentów – mają wyższą jakość.

Żywiecki szpital to pionierska inwestycja o wartości nakładów inwestycyjnych brutto ok. 200 mln złotych. Jest to zatem największa inwestycja PPP w sektorze ochrony zdrowia w Polsce.

– Chcielibyśmy, żeby tego typu obiekty powstawały w całej Polsce. Partnerstwo publiczno-prywatne to szansa na to, żeby jakość opieki medycznej realnie wzrosła i mogła sprostać oczekiwaniom obywateli – podkreślił wiceminister Buda.

***

Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową, gdzie poza podstawowymi wyjaśnieniami czym jest PPP i jak je stosować znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.

Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.

Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.

Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Tagi: