BiznesINFO.pl
Płaca minimalna nie ucieszy wszystkich

Biznes Info

Przedstawicielka rządu mówi, że pracodawcy poradzą sobie z wyższą płacą minimalną

18 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

3000 zł - tyle zgodnie z propozycją rządu ma wynosić płaca minimalna w przyszłym roku w kwocie brutto. To dobra wiadomość dla wielu pracowników, gorsza dla firm, gdyż nie wszystkie będą w stanie udźwignąć nowe zasady dotyczące wynagrodzeń. Głos w tej sprawie zabrała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd chce, by płaca minimalna w 2022 roku wyniosła 3000 zł brutto

  • Część firm może mieć trudności z dostosowaniem się do nowych stawek

  • Jak na ewentualne problemy w tej kwestii reaguje wiceszefowa MRPiT

Płaca minimalna w 2022 r. Nie wszyscy się ucieszą

Przez ostatnie tygodnie trwały spekulacje odnośnie tego, jaką rząd zaproponuje w przyszłym roku wysokość płacy minimalnej. Wreszcie 15 czerwca, czyli w ostatnim możliwym terminie poinformowano, że będzie to 3000 zł brutto.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk w programie "Money. To się liczy" została zapytana, o to, czy stawka ta nie jest zbyt wysoka?

- W ubiegłym roku musieliśmy wykonać krok do tyłu, stawka została podwyższona o 200 zł, teraz sukcesywnie wprowadzamy zmiany na kolejny rok, nie widzę tutaj żadnego zagrożenia - odpowiedziała wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii.

Na uwagę prowadzącego rozmowę, że zagrożenie może pojawić się po stronie pracodawców, spośród których część nie będzie w stanie udźwignąć nowych zasad, co może skutkować zmniejszeniem zatrudnienia w części przedsiębiorstw, wiceminister stwierdziła, że wizja rosnącego bezrobocia w Polsce pojawia się od roku, podczas gdy dane Eurostatu wskazują, że nasz kraj po raz czwarty z rzędu notuje najniższe bezrobocie w UE.

- Nie martwiłabym się o kondycję pracodawców, czy będą zwalniać, czy nie. Jestem przekonana, że nie będą zwalniać - podkreśliła Semeniuk, dodając, że Polska jest na etapie rozpędu gospodarczego po niedawnym odmrożeniu poszczególnych sektorów gospodarki.

Wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii podkreślała, że mamy obecnie do czynienia z dobrym klimatem dla firm, a w ramach ogłoszonego niedawno Polskiego Ładu, przedsiębiorocy będą mogli liczyć na sporo ulg. To wszystko - jak podkreśliła Semeniuk - ma spowodować "rozszerzanie możliwości przedsiębiorstw, wraz z rozszerzaniem możliwości zatrudniania większej liczby osób".

Płaca minimalna - sky is the limit?

Zapytana o to, jaki jest limit wysokości płacy minimalnej, który w najbliższych latach swoich rządów może zaproponować obecna ekipa, Semeniuk podkreśliła, że patrzy na tę kwestię długoterminowo i nie może postawić w tym zakresie żadnych granic, a wszystko "będzie zależało od sytuacji gospodarczej".

Przypomnijmy, że przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi w 2019 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że płaca minimalna wzrośnie do poziomu 3000 zł brutto w 2020 roku, a w 2023 roku do 4000 zł brutto.

O tym jaka będzie ostateczna wysokość płacy minimalnej w przyszłym roku dowiemy się najpewniej we wrześniu. Wcześniej rząd będzie konsultował tę kwestię z partnerami społecznymi w Radzie Dialogu Społecznego (w przypadku braku konsensusu decyzję podejmą rządzący).

Obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Napis ZUS i pieniadze.

Praca

ZUS ma informacje dla przedsiębiorców. Chodzi o ich emerytury

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Dokumenty ZUS.

Praca

ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
ZUS ostrzega

Praca

ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Praca

Związkowcy piszą list do niemieckiego ministra, bo polski rząd nie reaguje od dawna

Czytaj więcej >