Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawo jazdy zostaje po staremu. Rząd nie zgodził się na reformy
Radosław Święcki
Radosław Święcki 31.01.2021 01:00

Prawo jazdy zostaje po staremu. Rząd nie zgodził się na reformy

Prawo jazdy wciąż od 18 lat
BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prawa jazdy kategorii B nie można uzyskać przed 18-stką

  • Czy rząd planuje zmiany w tym zakresie

  • Na jakie przywileje będą mogli liczyć niedługo ci, którzy już "prawko" mają

Prawo jazdy wciąż od 18-stki

„Jak tylko skończę 18-stkę robię prawo jazdy” – takie zapowiedzi wygłasza miliony nastolatków. By otrzymać „prawko” kategorii B w Polsce należy uzyskać pełnoletniość. Tymczasem wielu wspomnianych nastolatków marzy o tym, aby móc wcześniej zapisać się na kurs, zdać egzamin i samodzielnie prowadzić samochód (wyjaśnijmy, że sam kurs można rozpocząć trzy miesiące przed ukończeniem 18 roku życia). Czy będzie to możliwe w naszym kraju? Może kiedyś, ale jeszcze nie teraz.

Ministerstwo Infrastruktury nie pozostawia w tej sprawie złudzeń i w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich podkreśla, że nie są obecnie prowadzone prace zmierzające do obniżenia minimalnego wieku dającego możliwość ubiegania się o prawo jazdy kategorii B. Resort podkreśla również, że nie planuje zmieniać przepisów w tym zakresie w przyszłości.

Resort infrastruktury jak podaje Polska Agencja Prasowa przypomina również, że w celu umożliwienia młodym ludziom uczestniczenia w ruchu drogowym zostały już ustanowione inne kategorie prawa jazdy, jak na przykład kategoria AM, pozwalająca na kierowanie motorowerami i czterokołowcami lekkimi już w wieku 14 lat, czy kategoria B1 pozwalająca na kierowanie wszystkimi czterokołowcami w wieku 16 lat.

Ministerstwo zwraca również uwagę w odpowiedzi na interpelacje, że co prawda zgodnie z unijnymi przepisami kraje członkowskie Unii Europejskiej mają prawo do obniżenia wieku w którym możliwe jest uzyskanie prawa jazdy kategorii B do 17 lat, tyle, że nie musi być ono uznawane przez pozostałe kraje UE.

Resort przywołuje dane z których wynika, że wśród obecnych 27 krajów członkowskich UE, jedynie cztery kraje zdecydowały o obniżeniu wieku uprawniającego do kierowania pojazdami kategorii B.

Młodzież pragnąca uzyskać prawo jazdy musi zatem uzbroić się w cierpliwość i doczekać do 18-stki. Gdy już tak się stanie i uda im się zdać niełatwy egzamin i tym samym uzyskać dokument prawa jazdy, to za sprawą wprowadzonych w zeszłym roku przepisów, nie będą już musieli go mieć przy sobie podczas jazdy.

Brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy to jak już pisaliśmy efekt przyjętej latem zeszłego roku przez parlament nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowela weszła w życie 5 grudnia 2020 roku, trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie.

Posiadacze „prawka” zyskają nowe uprawnienia?

Nie można wykluczyć, że posiadacze prawa jazdy kategorii B niedługo doczekają się kolejnego przywileju. Chodzi o możliwość kierowania cięższymi pojazdami niż dotychczas. Przypomnijmy, że obecnie dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który mogą prowadzić posiadacze prawa jazdy kategorii B to 3,5 tony. Po planowanych przez resort infrastruktury zmianach będzie to już 4,25 tony. 

By prowadzić pojazdy do 4,25 tony konieczne będzie spełnienie dwóch warunków. Pojazdy te będą musiały posiadać napęd alternatywny, zaś sami kierowcy będą musieli być posiadaczami prawa jazdy od co najmniej dwóch lat.

Przepisy w tej sprawie najprawdopodobniej wejdą w życie jeszcze w tym roku.

Tagi: Prawo jazdy