BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Prawie 3 mld złotych zostaną przeznaczone na dofinansowanie szpitali onkologicznych

7 Lutego 2023

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce około 40 placówek. Będą one mogły ubiegać się o dofinansowanie na budowę, przebudowę i modernizację budynków oraz doposażenie w sprzęt.

Miliardy złotych na zwiększenie efektywności walki z rakiem

Na dofinansowanie szpitali onkologicznych trafi co najmniej 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to 50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł - poinformował w Gliwicach minister zdrowia Adam Niedzielski.

„W konkursie wyłonimy kilkanaście najlepszych projektów. Nie wykluczamy jednak zwiększenia puli środków. Wnioski można składać od 6 marca br.” – informuje w komunikacje MF.

- Dzięki dofinansowaniu poprawi się dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii. Jeden ośrodek przeprowadzi pacjenta przez cały proces – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację. Perspektywa pacjenta jest dla nas najważniejsza - podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według Kancelarii Premiera, dofinansowanie z Funduszu Medycznego umożliwi budowę lub remont budynków szpitali onkologicznych oraz zakup nowego sprzętu.

– Walka z nowotworami to również walka z zaszłościami, z lekceważeniem tej choroby w minionych czasach, w czasach sprzed kilku, kilkunastu lat. To naprawdę musiało się wiązać przede wszystkim z naprawą systemów finansów publicznych. Z pustego i Salomon nie naleje  – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

„Wdrażamy najnowsze procedury, będziemy dostosowywać wiele oddziałów – inwestować w nie, będziemy inwestować w nowe leki. Wszystko dlatego, ponieważ perspektywa i dobro pacjenta jest dla nas najważniejszym drogowskazem.” – dodał premier.

– Warto zwrócić uwagę na poziom finansowania – na nowy sprzęt, ale także na zmianę całego systemu leczenia nowotworów z perspektywy pacjenta. Otóż ta perspektywa pacjenta jest i musi być najważniejsza. Ona oznacza między innymi to, że w nowym systemie Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent, który będzie musiał zmierzyć się z nowotworem będzie miał przyznanego koordynatora – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tagi:

służba zdrowiadofinansowanie

Podobne artykuły

Finanse

Kolejna instytucja finansowa z poważnymi problemami
Czytaj więcej >

Finanse

Pracownicy Biedronki otrzymają rekordowe premie. Na dodatkowe pieniądze załapie się wiele osób
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejny bank ma duże problemy. Nie widać końca upadków i bankructw
Czytaj więcej >

Finanse

Upadają kolejne banki. Czy kryzys bankowy dotrze do Polski, jak bezpieczne są oszczędności Polaków
Czytaj więcej >

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]