BiznesINFO.pl
East News

Pixabay/Ben Kercks

Pracownicy będą sprawdzani na obecność alkoholu i narkotyków. Resort już pracuje nad nowym przepisami

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Kontrole w pracy na obecność alkoholu i narkotyków? To możliwe.  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad projektem ustawy dającym pracodawcom podstawę prawną do takich kontroli. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd pracuje nad ustawą dającą pracodawcom prawo do kontroli na obecność alkoholu i narkotyków

  • Kiedy ustawa wejdzie w życie

  • Jak często pracodawcy wzywają policję z powodu pijaństwa pracowników

Kontrole w pracy na obecność alkoholu i narkotyków?

Kontrole w pracy na obecność alkoholu i narkotyków? Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będzie to możliwe. 

Polska Agencja Prasowa informuje, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowela ma dać pracodawcom podstawy prawne do przeprowadzenia prewencyjnych, wyrywkowych kontroli swoich podwładnych na obecność alkoholu lub “środków działających podobnie do alkoholu”.

Przygotowywane rozwiązania jak podaje PAP mają na celu również rozwiązanie problemu braku podstaw prawnych do przeprowadzania badań pracowników na obecność narkotyków. Obecnie jak zauważa Agencja nie ma przepisów regulujących w tej kwestii. 

Nie ma również “wyraźnej podstawy prawnej” do niedopuszczenia przez pracodawcę do wykonywania obowiązków przez podwładnego, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że znajduje się pod wpływem narkotyków. Opisywany projekt ten stan rzeczy zmieni i przełożeni będą mogli przeprowadzać wyrywkowe kontrole w tym zakresie. 

W noweli ma również znaleźć się przepis nakładający na pracodawcę obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika ze względu na uzasadnione podejrzenie, że jest w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu.

Wprowadzony ma zostać również obowiązek niedopuszczenia do wykonywania swoich obowiązków podwładnych, gdy obecność alkoholu czy środka działającego podobnie do alkoholu wykaże kontrola prewencyjna.

Przepisy mają mieć zastosowanie także u pracodawców organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy, a także osoby prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.

Pracodawcy coraz częściej wzywają policję

Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczasowymi przepisami pracodawcy nie mogą - nawet gdy pijaństwo pracowników było widoczne gołym okiem - sięgać po alkomat. Mogą natomiast w takiej sytuacji powiadomić policję i jak się okazuje pracodawcy coraz chętniej z takiej możliwości korzystają. 

Z danych przywołanych przez serwis spidersweb.pl wynika, że liczba interwencji w związku z podejrzeniem spożywania alkoholu w miejscu pracy z roku na rok rośnie. W 2017 roku było ich 5262, poczas gdy rok później już 6106. Z kolei w pierwszej połowie 2019 roku takich interwencji było niemal 3700. Zwróciliśmy się do biura prasowego Komendy Głównej Policji z prośbą o najnowsze dane. Gdy tylko je otrzymamy, niezwłocznie je opublikujemy. 

Kiedy pracodawcy będą mogli przeprowadzać wyrywkowe kontrole pracowników na obecność alkoholu czy narkotyków? PAP podaje, że zgodnie z wpisem w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów nowela miałaby zostać przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku, czyli najwcześniej jesienią. 

 Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl


Biznes Info

Opłata reprograficzna wraca. Rząd chce opodatkować elektronikę z wyjątkiem jednego sprzętu

CZYTAJ DALEJ


Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >