Czas wolny od pracy
pexels
Autor Kasper Starużyk - 31 Sierpnia 2019

Tydzień pracy: 12 godzin i reszta wolne, ma o to zadbać rząd

Chiński miliarder Jack Ma, twórca platformy sprzedażowej Alibaba twierdzi, że już niedługo będziemy pracować po 12 godzin w tygodniu, a zapewnią nam to roboty. Rządy miałyby zająć się reformą systemu edukacji tak, aby zapewnić ludziom wiedzę możliwą do skrócenia czasu spędzanego w pracy.

Obecenie w większości krajów ludzie pracują po 40 godzin w tygodniu, 8h przez 5 dni. Jack Ma twierdzi jednak, że rewolucja w systemie pracy zajdzie wcześniej, niż nam się powszechnie wydaje. Chińczyk uważa, że zautomatyzowanie zajdzie bardzo szybko niemal we wszystkich gałęziach gospodarki. To z kolei da nam możliwość znacznego skrócenia godzin jakich potrzebujemy na pracę.

Praca mniej ważna od czasu wolnego

Jack Ma stoi na stanowisku, że praca ludzi będzie niedługo polegała w większości na kontrolowaniu pracy robotów. Będziemy mieli wtedy dużo więcej czasu, co za tym idzie będziemy więcej czasu spędzać poza domem. Dzięki temu będziemy wydawać więcej, co napędzi gospodarkę. Chińczyk stoi więc na stanowisku, że krótsza praca ludzi będzie się po prostu opłacać całemu systemowi gospodarczemu świata.

Za przykład Ma podał rewolucję jaka dokonała się po wynalezieniu elektryczności. Miliarder przypomniał jak dużo czasu mogliśmy dzięki niej zaoszczędzić i ile też go zyskaliśmy.

Rząd ma pomóc w nauce takiej pracy

System pracy, w którym według założeń Ma będziemy pracować po 4 godziny przez 3 dni w tygodniu, będzie możliwy dzięki odpowiedniej edukacji. W tym celu wszystkie państwa musiałyby zreformować system edukacji w taki sposób, aby nauczyć przeszłych pracowników korzystania z maszyn i kontroli nad nimi, co zapewni dużo większą efektywność pracy i da nam dużo czasu wolnego.

Pomysły Chińczyka szybko zweryfikował jednak portal ekonomiczny Bloomberg. Z doniesienień dziennikarzy portalu wynika, że Jack Ma twierdził niedawno iż pracownicy chińskiego sektora techonolicznego powinni pracować po 12 godzin dziennie i to 6 dni w tygodniu. Nie zgodził się też na obniżenie czasu pracy swoim pracownikom.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News