Praca 4 dni w tygodniu? Brzmi jak bajka
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Listopada 2019

4-dniowy tydzień pracy. Pierwsze efekty testów robią wrażenie

Praca cztery dni w tygodniu? Brzmi jak bajka. Okazuje się, że taki system pracy jest możliwy. Microsoft, jedna z największych firm informatycznych na świecie, testował taki czterodniowy model pracy w swoim zespole. Efekty mogą zaskoczyć.

Praca 4 dni w tygodniu testowana przez giganta

Praca cztery dni w tygodniu to fantazja wielu pracowników. Jednak póki co taki system pracy musi pozostać w sferze marzeń. Jednak nie jest to nierealne, jak się może wydawać. Jak podaje portal Superbiz.se.pl, firma Microsoft postanowiła sprawdzić w Japonii, jak praca przez cztery dni w tygodniu przekłada się na efektywność. Projekt "Work Life Choice Challenge" odbywał się przez cały sierpień. Pracownicy jednej z największych firm informatycznych zaczynali wolne już w czwartek popołudniu. Piątki były już wolne. Jednak na czas eksperymentu dostawali nowe wytyczne odnośnie tego, jak ma wyglądać ich praca. W ramach testu mieli ograniczyć czas spotkań do maksymalnie 30 minut i wybierać rozmowy za pośrednictwem internetu zamiast konwersacji na żywo.

Emerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaEmerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaCzytaj dalej

Wspaniałe efekty

Wyniki eksperymentu okazały się zaskakujące dla wszystkich. Z przeprowadzonego testu wynika, że mniej godzin spędzonych w pracy nie łączy się z obniżeniem efektywności pracowników. Podczas przeprowadzania testu wzrósł przychód na pracownika o niemal 40 procent. Przedsiębiorstwo odnotowało także oszczędności na wielu polach. Zmniejszyło się zużycie energii elektrycznej o 23 proc. oraz zużycie papieru o 59 procent. Większą satysfakcję ma zarówno pracownik, jak i pracodawca. Niemal 92 procent osób biorących udział w teście jest zadowolonych z rozwiązań, jakie testowała firma. Microsoft już zapowiedział, że przeprowadzi kolejną edycję testu w trakcie zimy.

Jesienne porządki mogą cię sporo kosztować. Grzywna nawet do 500 złJesienne porządki mogą cię sporo kosztować. Grzywna nawet do 500 złCzytaj dalej

Polacy pracują jak mrówki

Wybór miejsca eksperymentu nie jest przypadkowy. Japończycy mają ogromy problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym. Portal next.gazeta.pl podaje, że niemal 20 procent japońskich firm wymaga od swoich pracowników co najmniej 80 nadgodzin pracy na miesiąc.

W Polsce pracownicy też się nie oszczędzają. Zgodnie z danymi Eurostatu za 2018 rok Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Unii Europejskiej, a ich praca pochłania niemal 42 godziny tygodniowo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News