BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tysiące Polaków uprawnionych do odebrania 5 tys. zł od rządu. Nie wiedzą jednak, że muszą się śpieszyć

23 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pożyczka bezzwrotna w wysokości 5 tys. zł przysługuje przedsiębiorcom, w tym także samozatrudnionym. Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku, bo środki finansowe na ten cel są ograniczone.

Pożyczka od rządu, której nie musisz zwracać

Pożyczka bezzwrotna o wartości 5 tys. zł to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy na mocy tarczy antykryzysowej. Dotyczy także osób samozatrudnionych, których firma ma nie więcej niż 9 pracowników – podaje money.pl.

Poza tym trzeba spełnić jeszcze dwa warunki. Pierwszym z nich jest prowadzenie działalności przed 1 marca 2020 r., a drugim – roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln euro lub suma aktywów jego bilansu poniżej tej kwoty.

W celu uniknięcia zwracania pożyczonych pieniędzy należy jedynie po 3 miesiącach od dnia jej przyznania nadal prowadzić działalność gospodarczą. Ten fakt trzeba będzie poświadczyć w odrębnym oświadczeniu. Wniosek u unieważnienie pożyczki powinien być złożony w terminie 14 dni od upływu tych 3 miesięcy.

Procedura nietrudna, a warunki umorzenia atrakcyjne, ale jednak warto się pospieszyć z aplikowaniem o pożyczkę. Może się bowiem okazać, że przedsiębiorcy, którzy niedawno złożyli wnioski lub dopiero planują to zrobić, nie otrzymają pieniędzy. Dlaczego?

Ograniczone fundusze

Przepisy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wskazują, że finansowanie przedsięwzięcia ma angażować środki Funduszu Pracy, których może po prostu nie wystarczyć dla wszystkich zainteresowanych.

Mało prawdopodobne wydaje się, aby rządzący zaproponowali inne źródło, z którego miałyby być finansowane pożyczki dla przedsiębiorców. Prędzej przerzucą tę odpowiedzialność na samorządy – pisze bezprawnik.pl.

Duże zainteresowanie rządowym wsparciem

W ostatnim czasie władza bardzo często podkreśla, jak duże jest zainteresowanie pomocą finansową, którą oferuje państwo w ramach tarczy antykryzysowej. Jednak najczęściej Polacy decydują się na jeden wniosek – zwolnienie ze składek ZUS.

O tym, czy tarcza po raz kolejny okaże się nieszczelna, dowiemy się za parę tygodni. Wszystko dlatego, że na podpisanie umowy w sprawie pożyczki starości (lub prezydenci miasta na prawach powiatu) mają 30 dni od momentu złożenia wniosku. W ciągu dwóch następnych dni środki mają zostać przelane na konto wnioskodawcy. Dopiero wtedy wyjdzie na jaw, ilu przedsiębiorców rzeczywiście skorzystało ze wsparcia finansowego.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >