BiznesINFO.pl

Pixabay/MiamiAccidentLawyer

Pozew zbiorowy i to niejeden. Przedsiębiorcy mają dość, Skarb Państwa podają do sądu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto żąda odszkodowania od skarby państwa

  • Ilu przedsiębiorców przyłączyło się do inicjatywy

  • Jakich kwot żądają przedsiębiorcy

Pozwy za lockdown posypią się jeden za drugim

Coraz więcej firm decyduje się na podjęcie kroków prawnych w związku z uniemożliwieniem przez państwo prowadzenia działalności.

Jak ustaliła Interia, do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa z sądów wpłynęły już trzy pozwy z żądaniem odszkodowania za lockdown. Pierwszy z nich, na sumę ok. 215 tys. zł złożył właściciel galerii handlowej.

Jeszcze większego zadośćuczynienia domaga się właściciel sieci siłowni, który żąda 458 tys. zł. Trzeci pozew również wypłynął od właściciela sieci siłowni, który chce 100 tys. zł odszkodowania. Dwa pozwy grupowe przygotowywane są już przez przedstawicieli branży turystycznej i branży eventowej. Są to jednak pozwy o ustalenie, w związku z czym nie wymienia się w nich konkretnych sum.

Pozwów będzie jeszcze więcej, jednak większość z nich będzie pozwami zbiorowymi, ponieważ przedsiębiorcy zdecydowali się złączyć swoje siły.

[EMBED-11]

- Jesteśmy w tej chwili po rozmowie z Kancelarią Dubois i Wspólnicy, która złożyła już dwa pozwy. Jeden to ogólnie turystyka, a drugi to kluby nocne, dyskoteki. Kancelaria przygotowuje trzeci pozew dotyczący aktywności sportowej i rekreacyjnej. Do tego dochodzą nasze pozwy - powiedział w rozmowie z Interią Sławomir Grzyb, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Grzyb wyjaśnił też, że przedstawiciele Izby odbyli w piątek spotkanie z prawnikami, podczas którego pozwy zostały podzielone na grupy.

- Pozwy muszą być podzielone pod względem jednorodności grupy. Mamy nasz główny pozew, czyli lokale gastronomiczne, które zostały objęte dwoma lockdownami, tym z wiosny ubiegłego roku i obecnym. Potem jest następny pozew grupy lokali, którą objął jeden lockdown - jesienno-zimowy. Trzeci to pozew firm cateringowych. Potem są eventy, targi i wystawy. Następnie firmy obsługujące eventy. Kolejny niezależny pozew to producenci i dostawcy do branż zamkniętych. Potem będą jeszcze domy weselne i bankietowe, które nie prowadzą codziennej działalności gastronomicznej, czyli nie mają własnej restauracji z obsługą gości. I następne pozwy: tzw. grupa szkolna, czyli stołówki szkolne i sklepiki szkolne a kolejna to sklepy w galeriach - wylicza, zdaje się niekończącą listę podmiotów Grzyb.

Tysiące przedsiębiorców chce odszkodowania

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej zaznaczył, że do inicjatywy przyłączyły się już tysiące przedsiębiorców. Szykują się także pozwy indywidualne.

Sławomir Grzyb zaznaczył, że pozwy indywidualne będą szły dwoma drogami: administracyjną i cywilną.

- Do sądów administracyjnych skierują się te wszystkie podmioty, które spełniają kryteria otrzymania pomocy, ale z różnych względów regulaminowych, na przykład w związku z tym, że są podejrzane o nadużycia, nie dostają pomocy. Natomiast pozwy cywilne będą składać ci, którzy zostali wykluczeni z pomocy ze względu na niepasujące PKD, albo niespełnianie przewidzianych kryteriów. - tłumaczy Grzyb i zachęca, by do inicjatywy zgłaszali się wszyscy ci, którzy w jakikolwiek sposób czują się wykluczeni lub poszkodowani.

Tagi:

Lockdownpieniądzeodszkodowanie

Podobne artykuły

Praca

Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić
Czytaj więcej >

Praca

Ochrona przedemerytalna – wtedy pracodawca nie może Cię zwolnić. Są jednak wyjątki
Czytaj więcej >

Praca

ZUS informuje: od 24 marca wchodzą ważne zmiany. Dotyczą zwolnień lekarskich
Czytaj więcej >

Finanse

„Wyrachowana” fryzjerka wygrała z ZUS-em. Wcześniej otrzymała 304 tys. zł z zasiłków
Czytaj więcej >

Finanse

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]