Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Popularność fotowoltaiki nie maleje. Chętne nawet wojsko
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.05.2023 10:25

Popularność fotowoltaiki nie maleje. Chętne nawet wojsko

Fotowoltaika
Domena publiczna

Przy dobrze nasłonecznionych dniach, energia ze słońca potrafi już stanowić około połowę wyprodukowanej w ogóle energii w Polsce. Wszystko dzięki popularności fotowoltaiki, której popularność nie maleje - i raczej nie spadnie.

Od dużych rozmiarów do kieszonkowców

Mowa jednak nie o zwykłym wzroście popularności, a o prawdziwym boomie. Jak wynika z informacji Business Insidera, wszystko zaczęło się od “normalnych” paneli.

Po tym, jak Polacy przyzwyczaili się do obecności paneli w kraju, zaczęły się one pojawiać na balkonach. Teraz mowa o ekspansji rynku małych paneli.

Boom ciągle idzie w górę

Według Business Insidera, ten sezon może być przełomowy jeśli chodzi o popularność właśnie “kieszonkowej” fotowoltaiki. Mowa m.in. o polach namiotowych czy parkingach dla kamperów.

Ze słów Filipa Mączyńskiego z SunTrack dla Business Insidera wynika, że chociaż “tysiące” sprzedanych zestawów przenośnych to tylko drobnostka, tak boom ciągle rośnie. Panele przenośne pojawiły się nawet w ofertach dużych marketów elektronicznych.

Interesują się turyści i wojsko

Ceny takich zestawów zależą od celu. Do naładowania telefonu czy zagrzania wody wystarczy zestaw za kilkaset złotych. Jeżeli użytkownik posiada kamper i chciałby korzystać z kilku urządzeń jednocześnie, to zamontowanie panelu na dachu wraz z potrzebnymi akcesoriami to już koszt kilku tysięcy zł.

Jak podaje Business Insider, oprócz turystów przenośnymi ogniwami interesuje się również wojsko. Jeden ze sprzedawców w rozmowie z portalem przyznał, że produkcja prądu w ten sposób jest cicha, bezwonna i może być prowadzona w ekstremalnych warunkach.

Tagi: prąd