Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ponad 120 zł mniej za prąd. To musisz zrobić, by skorzystać ze zniżki
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.09.2023 17:44

Ponad 120 zł mniej za prąd. To musisz zrobić, by skorzystać ze zniżki

prąd pieniądze
materiały własne Iberion

Zniżka na rachunek za prąd wejdzie w życie już we wtorek 19 września. Nowy sposób rozliczeń z klientami zaowocuje oszczędnością ponad 120 zł, a to wszystko jeszcze w tym roku. Wyjaśniamy, o co chodzi w jednorazowym upuście, mowa aż o 12-procentowej obniżce.

Zniżka na prąd będzie obowiązywać od jutra, co zrobić aby zaoszczędzić pieniądze?

Pieniądze przeznaczane na rachunek na prąd będą niższe? Już niedługo w życie wejdzie jednorazowy upust wynikający z podpisanego przez Annę Moskwę, minister klimatu i środowiska, rozporządzenia. Komu przysługuje 12 proc. zniżki na prąd, która wchodzi w życie 19 września 2023 r.?

Rozporządzenie taryfowe wprowadza spory upust, który ma przynieść ponad 120 zł oszczędności w ramach rachunków za prąd. Sprzedawcy energii elektrycznej zostali zobowiązani do nowego sposoby rozliczania się z klientami. PGE wylicza, iż obniżka może osiągnąć równowartość miesięcznego rachunku za prąd.

Dodatek pielęgnacyjny w 2023 r. Wyjaśniamy, ile wynosi i komu przysługuje

12 procent zniżki na prąd, są warunki

- Sprzedawcy energii mają obowiązek przyznać gospodarstwom domowym upust w wysokości ponad 120 zł - przekazał minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. Co trzeba zrobić, aby zapłacić mniejszy rachunek za energię elektryczną? Przede wszystkim wyrazić zgodę na to, aby faktury za prąd wysyłane były drogą elektroniczną. Dodatkowo wymagana jest zgodna na otrzymywanie informacji o oferowanych produktach i usługach oraz potwierdzenie poprawności danych u sprzedawcy energii.

Zniżka, a więc realna oszczędność pieniędzy w portfelach Polaków, obwarowana jest szeregiem warunków, ale aby z niej skorzystać wystarczy spełnić jeden z nich

  • posiadać prosumencką instalację OZE,
  • obniżyć w co najmniej trzech kolejnych miesiącach (od stycznia do września 2023 r.) zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do takiego samego okresu w 2022 r.,
  • korzystać z podwyższonych limitów zużycia wprowadzonych przez Tarczę Solidarnościową (dotyczy gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).

Zniżka ma być naliczana "bez zbędnej zwłoki"

Przepisy, które wejdą w życie już 19 września, jasno wskazują, iż w przypadku spełniania przed odbiorcę energii jednego z warunków, obniżka na prąd ma zostać naliczona “bez zbędnej zwłoki”. Co ważne, zapisano, iż zniżka ma zostać rozliczona nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 r.

Źródło: gov.pl, o2.pl