Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.11.2022 17:14

Polska będzie handlować z Katarem nie tylko LNG

gazowiec wikimedia
Domena publiczna

Obroty handlowe Polski z Katarem według GUS wyniosły w 2021 1,2 mld dol. Jak mówi Paweł Kułaga dla money.pl, współpraca niedługo może ulec rozszerzeniu.

Głównym towarem importowanym przez Polskę z Kataru to LNG (97,6 proc.). Pozostała część to produkty z przemysłu chemicznego.

W kontekście eksportu z Polski, najwięcej do Kataru wyjechało żywności, maszyn i mebli. Łączna wartość sprzedanych towarów wyniosła 118,6 mln dol.

Kułaga: Katar powinien inwestować tam, gdzie Polska jest silna

Jak mówi dla portalu money.pl Paweł Kułaga, prezes Qatar-Poland Business Council, Katar powinien zwiększyć liczbę inwestycji w sektorach, w których Polska ma silną pozycję. Są to m.in. logistyka i transport.

Obecnie obowiązuje kontrakt na 2 mln LNG z Kataru, ważny do 2034 roku. W zeszłym roku ponad połowa wszystkich ładunków przyjętych w gazoporcie w Świnoujściu pochodziła właśnie stamtąd.

Tydzień temu (tj. 20 listopada) do gazoportu wpłynął gazowiec z 90 tys. ton LNG z Kataru. Jak informuje DoRzeczy, była to 50 dostawa gazu odebrana w tym roku. Tym samym placówka odebrała już o 66% więcej LNG niż w zeszłym roku, zaś całkowita ilość gazu wyniosła 3,8 mln ton.

Nie tylko LNG

Według Kułagi, możliwe jest zwiększenie ilości importowanego LNG, ale na tym się nie kończy. Pole do współpracy jest również w sektorze chemicznym, a szansę tutaj mają projekty joint-venture.

Ekspert spodziewa się również ożywienia relacji handlowych z Katarem. Sprzyja ku temu dobra sytuacja gospodarcza i możliwości Polski.

Tagi: gaz Handel