BiznesINFO.pl
Pieniądze w portfelu

biznesinfo

Polakom coraz bardziej doskwiera brak magazynów energii. Tracimy mnóstwo pieniędzy

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Energia pozyskiwana w Polsce z odnawialnych źródeł energii ma coraz większe wolumeny. Pomimo kolejnych rekordów produkcji energii z OZE, nadal brak w naszym kraju magazynów zdolnych tę energię pomieścić. Biorąc pod uwagę, że w pierwszym kwartale 2022 r. cena za 1MWh wyniosła 466,60 zł, budowa magazynów energii powinna znacznie przyspieszyć.

Moc zainstalowana w polskich instalacjach OZE już teraz wynosi 18 GW, podaje portal oze.pl. To daje możliwości na produkcję coraz większej ilości energii bez użycia paliw kopalnianych, a co za tym idzie, zwiększa bezpieczeństwo Polski. Dodatkowo większa podaż energii elektrycznej znacząco wpłynie na cenę produktu, który obecnie bije rekordy.

Odwrót od węgla odłożony w czasie, ale OZE najważniejsze

W środę w wywiadzie dla Polsat News posłanka PiS i była minister przedsiębiorczości i technologii mówiła, że w obecnej sytuacji geopolitycznej całkowite odejście od wytwarzania energii za pomocą spalania węgla nie jest możliwe.

Nie oznacza to jednak wcale zwiększania produkcji energii z węgla, ponieważ warunki w Polsce są bardzo trudne do eksploatacji. Dodając do dużych kosztów, które taka eksploatacja by wytworzyła, rygory polityki klimatycznej UE cena energii wytworzonej z węgla byłaby zbyt wysoka, by być opłacalną.

Emilewicz dodała również, że nie ma możliwości braku transformacji energetycznej w Polsce. Budowa odpowiedniej infrastruktury zapewniającej odpowiednie wykorzystanie energii wyprodukowanej przez OZE jest więcej kluczową sprawą w najbliższych latach.

Ceny energii rosną w ekstremalnym tempie

Z danych zaprezentowanych przez swiatoze.pl wynika, że w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r. cena energii w pierwszym kwartale 2022 r. wzrosła aż o 229,30 zł za MWh.

Możliwość magazynowania energii sprawi, że energia będzie mogła być wykorzystana dużo bardziej efektywnie, co może w rezultacie mieć wpływ na jej cenę. Obecnie niestety budowa magazynu energii wiąże się także z dużymi kosztami. Według portalu oze.pl już w 2030 r. może nastąpić znaczne obniżenie kosztów budowy magazynów energii.

Domowe magazyny energii najlepszym rozwiązaniem?

Przydomowe magazyny energii stały się bardzo popularne w Niemczech. 412 tys. tego typu instalacji zbudowano u zachodnich sąsiadów tylko w 2020 r. Przydomowe magazyny energii zapewniają większą elastyczność konsumentów w czasach wysokich cen energii.

Globalnymi liderami magazynowania energii wytworzonej z OZE są za to Chiny i USA, w których z roku na tok powstaje coraz więcej tego typu inwestycji.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

chiny flaga

Energetyka

Gigantyczna inwestycja pomiędzy Chinami i Rosją. Most będzie służył do transportu surowców

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom właśnie ogłosił, odcina Finlandię od gazu. Helsinki wyprzedziły jednak Moskwę

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Tańszy węgiel kupisz tylko przez godzinę dziennie. PGG zdradziło, co czeka klientów sklepu internetowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Tylko 14 proc. Polaków wie do kiedy mogą wymieć piec. Łatwo można narazić się 5 tys. zł kary

Czytaj więcej >

Energetyka

Kanada zadeklarowała możliwość zwiększenia dostaw ropy. Rosjanie stracą kolejne rynki zbytu

Czytaj więcej >