Polsat pod lupą UOKiK
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 7 Sierpnia 2019

Polsat pod lupą UOKiK. Chodzi o ceny programów

Polsat, telewizja Zygmunta Solorza-Żaka, znalazła się pod lupą UOKiK. Urząd wziął się za badanie cen programów, które Polsat udostępnia do reemisji mniejszym kablówkom. Zdaniem kontrolerów, mogło dojść do praktyk ograniczających konkurencję.

Polsat musi liczyć się z tym, że będzie kontrolowany przez UOKiK. Na Twitterze bowiem Urząd oświadczył, iż wszczął postępowanie w sprawie "zasad i warunków współpracy" na jakich telewizja Zygmunta Solorza-Żaka zdecydowała się odsprzedawać mniejszym kablówkom prawa do reemisji swoich programów. UOKiK ma bowiem podejrzenia, że doszło do praktyk, które mogły ograniczać konkurencję.

Jeśli okaże się, że faktycznie takie działania miały miejsce, Urząd uruchomi postępowanie antymonopolowe. Finał takiego może być bardzo bolesny dla telewizji ze słońcem w logo, ponieważ kara w swoim maksymalnym wymiarze za ograniczanie konkurencji wynosi 10% ubiegłorocznego obrotu.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Polsat będzie musiał zapłacić?

UOKiK nie podał jednak, że wszczął postępowanie konkretnie w sprawie telewizji Polsat. Skąd więc wiadomo, że chodzi akurat o to konkretne medium? Wszystko przez Mediakom - Związek Pracodawców Mediów Elektornicznych i Telekomunikacji (ZPMEiT), który na swojej oficjalnej stronie wydał oświadczenie w sprawie Polsatu. Reprezentujący małych i średnich operatorów kablowych i telekomunikacyjnych Związek wskazał, że sam poinformował o sprawie UOKiK. Jak bowiem wskazuje w oświadczeniu, działania Polsatu prowadzą do "ograniczenia swobody" reprezentowanych przez niego podmiotów.

W ubiegły piątek w godzinach późno popołudniowych większość naszych członków otrzymała propozycję od grupy Polsat na zawarcie nowej umowy na reemisję nadawanych przez nią kanałów. Nowa propozycja to podwyżka opłaty za pakiet kanałów o ponad 100% w stosunku do obecnej oraz znaczące ograniczenie swobody przez operatorów kształtowania ofert dla konsumentów. Nowa oferta Polsatu jest dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, bo choć od dawna wiadome było, że zmiana warunków jest przez Polsat planowana to jej wysokość oraz pozostałe ograniczenia wywołały lawinę emocji wśród wszystkich małych i średnich przedsiębiorców - czytamy w oświadczeniu Związku.

Obecną, kontrowersyjną w oczach ZPMEiT ofertę, Polsat rozesłał do operatorów kablowych pod koniec czerwca. Jak twierdzi część z operatorów, tak wysoka podwyżka nie będzie dla nich do uniesienia, dlatego koszta zostaną przerzucone na klientów. Ci zaś, ze względu na zmiany w umowie w trakcie jej trwania, będą mogli - i z pewnością wielu to zrobi - odstąpić od umów.

ZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News