BiznesINFO.pl
Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod funkcjonariuszy

arembowski / Pixabay

Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod funkcjonariuszy. Wysyłają fałszywe SMS-y

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod mundurowych. Ofiary otrzymują wiadomości SMS z informacją o rzekomo niezapłaconym mandacie. Stracić można mnóstwo pieniędzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób oszuści podszywają się pod policję

  • Jakich trików używają cyberprzestępcy

  • Jak ustrzec się przed oszustwem

Oszuści podszywają się pod policję

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod policję. Wysyłają ofiarom SMS-y, w których informują o konieczności uregulowania zaległości w związku z zaległym mandatem.

"Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz" - brzmi treść wiadomości SMS (pisowania oryginalna).

W rzekomym SMS-ie od policji znajduje się też link przekierowujący do spreparowanej strony z  płatnościami, która w rzeczywistości służy przechwyceniu danych logowania do usług e-bankowości. 

Policja przypomina, by ignorować wiadomości tego typu, zwłaszcza jeśli w środku znajduje się link do strony z płatnościami. Uwagę ofiar powinien zwrócić również język, jakim napisane są wiadomości - w powyższej wiadomości znajdują się błędy ortograficzne i stylistyczne.

"Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie" - czytamy na stronie policji.

To nie pierwszy raz, kiedy oszuści korzystają z podobnych metod, by wyłudzić od nas pieniądze i dane. Wcześniej przed podobnymi praktykami ostrzegał zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Wysyp oszustów

Ostatnio ataki cyberprzestępców nasiliły się. SMS-y dotyczące np.  konieczności dopłaty do paczki to prawdziwa plaga. Dziennik Wschodni poinformował, że niedawno ofiarą podobnego oszustwa padł 28-latek z Chełma. 

Schemat działania oszustów jest zawsze podobny. Ofiara otrzymuje wiadomość SMS z informacją, że musi przelać drobną kwotę (w tym wypadku 50 groszy), aby otrzymać zamówioną przesyłkę. W treści SMS-a dostępny jest też spreparowany link.

Podobnie jak w przypadku oszustów powołujących się na policję strona internetowa, na którą ofiara jest przekierowywana, jest fałszywą wersją serwisu płatności (na przykład PayU), która może do złudzenia przypominać prawdziwą.

Na spreparowanej stronie trzeba zalogować się do banku albo podać dane z karty, które są szybko przechwycane przez oszustów, którzy, niewielkim wysiłkiem, zyskują dostęp do naszych danych logowania do serwisów e-bankowości lub bezpośrednio do karty kredytowej. Mężczyzna z Chełma stracił w ten sposób 3 tys. zł, jednak to wcale nie najgorsze, co mogłoby go spotkać. Oszuści dysponujący takim pakietem danych mogą spokojnie zaciągnąć na swoją ofiarę wysokie kredyty.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >