BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

EAST NEWS

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

3 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Nie tylko 3 tys. zł mandatu, ale również punkty karne i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Taka kara będzie grozić kierowcom, którzy mają w swoich samochodach nieodpowiednie oświetlenie.

Policja 3 grudnia ruszyła na polskie drogi w celu sprawdzenia jakości oświetlenia w samochodach. Jest co sprawdzać, ponieważ wielu użytkowników dróg skarży się na oślepiające reflektory. W większości za taki stan rzeczy odpowiadają nielegalnie montowane oświetlenie LED, tzw. retrofity.

"Dziennik" powołując się na badania Instytutu Transportu Samochodowego, pisze, że aż o 98 proc. kierowców, którzy podczas jazdy po polskich drogach doznali oślepienia. Za taki stan rzeczy nie odpowiadają jedynie nielegalne zamienniki LED, ale również źle ustawione światła w samochodach.

Odpowiednie ustawienie świateł nie jest prostym zadaniem, ponieważ ustawione zbyt nisko nie pozwalają odpowiednio oświetlić drogi, zbyt wysokie ustawienie oślepia z koli innych uczestników ruchu.

Mandat 3 tys. zł za nielegalne zamienniki żarówek

Z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika jednak, że w większości za niebezpieczeństwo oślepienia innych uczestników ruchu odpowiadają kierowcy, którzy dla lepszego oświetlenia montują w swoich samochodach nielegalne zamienniki żarówek wykonane w technologii LED.

Jeżeli policja przy kontroli drogowej zobaczy, że kierowca ma zamontowane nielegalne żarówki LED, to może skończyć się to mandatem w wysokości 3 tys. zł, punktami karnymi i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego samochodu.

Tagi:

mandat

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >
Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >