BiznesINFO.pl > Energetyka > Polacy kupują pompy ciepła jak najęci. Wzrosty sprzedaży są największe w Europie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 08.08.2022 17:50

Polacy kupują pompy ciepła jak najęci. Wzrosty sprzedaży są największe w Europie

pieniądze
biznes info

Polska stała się liderem wzrostu sprzedaży pomp ciepła w Europie. Skłaniają nas do tego przede wszystkim horrendalnie wysokie ceny surowców grzewczych, ale także program rządowych dotacji. Argumentów na korzyść pomp ciepła jest coraz więcej i Polacy się do nich przekonują.

Umiejętność oszczędzania pieniędzy i znajdywanie najbardziej intratnych finansowo rozwiązań zdecydowanie należą do jednych z największych zalet polskiego społeczeństwa. Nie ma więc co się dziwić, że gdy ceny surowców niezbędnych do ogrzewania zaczęły rosnąć w zastraszającym tempie, Polacy zaczęli szukać rozwiązań bardziej opłacalnych dla domowego budżetu. Tak więc w ciągu zaledwie paru miesięcy piece gazowe zaczęły szybko ustępować pompom ciepła, co widać chociażby po wnioskach o dotacje z rządowego programu "czyste powietrze".

Pompy ciepła chętnie wybierane przez Polaków

Portal wysokienapiecie.pl zaprezentował dane, z których wynika, że w 2021 r. sprzedano w Polsce ok. 93 tys. pomp ciepła. Mówimy tutaj o czasach jeszcze sprzed inwazji Rosji na Ukrainę i wynikającymi z tego strukturalnymi zmianami na europejskim rynku paliw kopalnych.

Co prawda, już w 2021 r. ceny gazu zaczęły drożeć, jednak wiele osób nadal decydowało się na montaż pieców gazowych, licząc na odwrócenie koniunktury w niedalekiej przyszłości. W drugiej połowie 2022 r. trudno znaleźć osobę, która wieszczyłaby spadki cen na rynku surowców energetycznych, co wynika w większej mierze z powodu procesów politycznych niż gospodarczych.

Sprzedaż pomp ciepła w 2022 r. w Polsce prognozowana jest już na 160 tys. i w kolejnych latach ma wzrastać, podaje wysokienapiecie.pl. Liczby z pewnością byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie fakt, że popyt znacznie przerasta podaż. Wiąże się to ze wzmożonym zainteresowaniem pompami ciepła w całej Europie, chcącej uniknąć wysokich cen surowców.

Pomimo ogólnoeuropejskiego pościgu za źródłami energii, które nie wykorzystują paliw kopalnych, to w Polsce rynek pomp ciepła rośnie najszybciej. Tylko w 2021 r. Polska zanotowała wzrost sprzedaży o 87 proc. względem roku poprzedniego. Polacy najwidoczniej przestali mieć obawy, że pompy ciepła są nieodpowiednie dla polskiego chłodnego klimatu. Innym czynnikiem jest zapewne rządowy program dofinansowań, dzięki któremu można odzyskać do 69 tys. zł zainwestowanych w wymianę źródeł ogrzewania.

Pompy ciepła najpopularniejsze w Skandynawii

O tym, że pompy ciepła sprawdzą się w polskich warunkach klimatycznych świadczyć może fakt, że już od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem mieszkańców takich krajów jak Norwegia czy Finlandia, które do ciepłych miejsc wcale nie należą.

Wysokie początkowo koszty inwestycji w pompę ciepła mogą więc szybko się zwrócić dzięki oszczędności na paliwach kopalnych. Należy pamiętać jednak, że aby pompa ciepła służyła nam z najlepszą efektywnością należy również przeprowadzić termomodernizację swojego domu.

Polecane