BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy będą ćwiczyć na koszt państwa. Ministerstwo Zdrowia planuje zaskakujący program
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.05.2023 14:51

Polacy będą ćwiczyć na koszt państwa. Ministerstwo Zdrowia planuje zaskakujący program

Adam Niedzielski
East News

Ministerstwo Zdrowia pochwaliło się projektem rozporządzenia, które wprowadza program “Recepta na zdrowie”. Jego uczestnicy będą mogli skorzystać z treningów i planów diet, wszystko to będzie finansować Narodowy Fundusz Zdrowia. 

"Recepta na ruch" jako zachęta do aktywności fizycznej i dbania o zdrowie

Nowy program “Recepta na Ruch” ma zachęcić Polaków do dbania o siebie, by zaczęli się ruszać i zdrowo odżywiać. Na razie jest to program pilotażowy, w którym udział weźmie maksymalnie 15 tys. osób powyżej 25 roku życia, informuje “Fakt”. 

– Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch" stanowi odpowiedź na obserwowane w Rzeczypospolitej Polskiej trendy, w tym niezahamowany dotychczas wzrost nadwagi i otyłości oraz zbyt niski poziom aktywności fizycznej lub niewłaściwe jej spersonalizowanie – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Indywidualne podejście do uczestników programu

Program ma trwać 18 tygodni, będzie on podzielony na trzy moduły. Na początku uczestnik będzie mógł skorzystać z wizyty diagnostyczno-kwalifikacyjnej, na której zostanie m.in. zważony i zmierzony, zostanie także wykonany test wydolnościowy, który sprawdzi kondycję pacjenta. 

Każdy uczestnik otrzyma też własny plan treningowy, pierwszy moduł obejmie treningi stacjonarne wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Pozostałe ćwiczenia trzeba będzie wykonać samodzielnie, każdy uczestnik na Indywidualnym Koncie Pacjenta znajdzie podpowiedzi zalecanych ćwiczeń.  Na koncie znajdzie także treści dotyczące przygotowanych dla niego zaleceń żywieniowych i innych treści dotyczących zdrowego trybu życia. 

Problem otyłości w Polsce

W 2022 roku Medicover opracował Raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia.” - kompleksową analizę stanu zdrowia pracowników w Polsce.  Z badań wynika, że ponad połowa pracowników ma jeden lub więcej z czynników ryzyka prowadzących do problemów zdrowotnych w przyszłości (nadwaga, zbyt wysoki poziom cholesterolu, czy cukru we krwi, nadciśnienie). Brak regularnej aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia powodują, że coraz więcej osób zmaga się z nadwagą i otyłością.

Tagi: NFZ
Polecane