Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyższają świadczenia. Wiemy od kiedy dostaniecie więcej, wielu Polaków na to czekało
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.09.2023 11:09

Podwyższają świadczenia. Wiemy od kiedy dostaniecie więcej, wielu Polaków na to czekało

Podwyżki świadczeń w 2024
BiznesINFO

W przyszłym roku nastąpią podwyżki wielu świadczeń. Nie chodzi tu jednak o waloryzację, ponieważ te konkretne wzrosty kwot zależą od zupełnie innego czynnika. Poznaliśmy również szczegóły zmian, które wejdą w życie w 2024 roku.

Świadczenia idą w górę

Mówiąc o podwyżkach świadczeń w 2024 roku, wiele osób ma zapewne na myśli emerytury, renty oraz podobne benefity, które są powiązane z waloryzacją. Jak się jednak okazuje, wzrosty nie dotyczą jedynie świadczeń waloryzowanych.

Z informacji portalu Dziennik Gazeta Prawna wynika, że podwyżki obejmą również należności niezwiązane z emeryturami. Te konkretne wzrosty uzależnione są już od innego czynnika. Co więcej, wie o nich niewiele osób.

Powodem jeden wspólny czynnik

Zmiany w wysokości świadczeń są spowodowane wzrostem płacy minimalnej. Z danych Dziennika Gazeta Prawnej wynika, że w 2024 roku wzrośnie ona dwukrotnie: po raz pierwszy, w styczniu, zostanie ona podniesiona z 3600 zł do 4242 zł. Druga podwyżka nastąpi w lipcu - wtedy pensja minimalna będzie wynosić już 4300 zł.

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, w górę pójdzie również stawka godzinowa dla zleceń. Od stycznia 2024 roku będzie ona wynosić 27,70 zł, zaś od lipca będzie to poziom 28,10 zł.

Szczegóły podwyżek

Na podwyżkach skorzystają osoby udające się na odpłatne praktyki absolwenckie lub osoby, z którymi został rozwiązany stosunek pracy z powodu zwolnień monitorowanych. Według Dziennika Gazety Prawnej, maksymalna wysokość świadczeń dla tych dwóch grup wzrośnie najpierw z 7200 zł do 8484 zł w styczniu, a następnie do 8600 zł w lipcu.

Do góry pójdą również minimalne wysokości odszkodowania za mobbing czy dyskryminację, a także minimalne wynagrodzenie za gotowość do pracy i przestoju nie z winy pracownika. W tych przypadkach po podwyżce będą to kwoty 4242 zł od stycznia i 4300 zł od lipca.

Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, skorzystają również osoby pracujące w nocy. W górę pójdzie bowiem dodatek za pracę w nocy. Jego wysokość to 20 proc. stawki godzinowej; ponieważ jednak obliczany jest osobno dla każdego miesiąca, minimalna wysokość dodatku za godzinę nie przekroczy progu 5 zł jedynie w lipcu i październiku. W pozostałych miesiącach będzie ona powyżej progu 5 zł.