Podwyżki rachunków za prąd już niedługo. Ile będziemy musieli zapłacić?
Pixabay/jarmoluk
Autor Wiktoria Pękalak - 10 Grudnia 2020

Potężny wzrost rachunków za prąd. I nie mowa tu o opłacie mocowej

Podwyżki cen energii elektrycznej już niedługo. Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii największym sprzedawcom energii. Od Nowego Roku rachunki za prąd będą nas kosztować o wiele więcej. Ile wyniesie podwyżka u poszczególnych dostawców?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosną ceny prądu,
  • Ile zapłacą klienci Enei, Tauronu, czy PGE.

Podwyżki cen prądu

Od połowy listopada sprzedawcy prądu mogli składać prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wnioski z nowymi taryfami na 2021 rok dla odbiorców indywidualnych. Tak też się stało. Enea, PGE Obrót oraz Tauron złożyli swoje propozycje, a prezes URE zaakceptował je. Jakich podwyżek cen energii powinniśmy się spodziewać?

Klienci Enei

Klienci Enei muszą liczyć się z podwyżkami w wysokości 3,5 proc., co oznacza, że ich miesięczne rachunki wzrosną średnio o 1,51 zł (oznacza to dodatkowy wydatek rzędu 18 zł rocznie).

Tauron

Rachunki klientów Tauronu wzrosną porównywalnie do klientów Enei - o 3,55 proc., zatem średnio w ciągu miesiąca będą musieli płacić 1,54 zł więcej (prawie 18,5 zł rocznie), podaje Interia.

PGE Obrót

Najwyższe podwyżki szykują się dla klientów PGE Obrót, jednak nie jest to wielka różnica. Wzrost rachunków za energię ma wynieść 3,6 proc., czyli 1,55 zł miesięcznie. Rocznie oznacza to zwiększenie wydatków na energię średnio o 18,6 zł.

Odbiorcy w grupach taryfowych G12, którzy zużywają więcej energii, będą musieli liczyć się z odpowiednio wyższymi rachunkami.

Do tej pory w toczy się postępowanie w sprawie zatwierdzenia taryfy dla czwartego sprzedawcy - Energi Obrót, tak samo jak postepowania dotyczące zatwierdzenia taryf na 2021 rok dla dystrybutorów energii, podaje Interia.

Nie tylko podwyżka cen prądu. Opłata mocowa już od 1 stycznia

Oprócz podwyżek narzuconych przez operatorów musimy się liczyć z tym, że ceny wzrosną także z powodu wprowadzenia tzw. opłaty mocowej, która ma pokrywać koszty funkcjonowania rynku mocy w kraju.

Portal przypomina też, że na koniec każdego roku URE prowadzi postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na kolejny rok. Oznacza to, że sprzedawcy wraz z dystrybutorami kalkulują koszty, które muszą ponieść, a następnie przekładają je na ceny energii i stawki taryfowe.

- Prezes URE stoi na straży tego procesu, dbając by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym - tłumaczył Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin cytowany przez Interię.

Podatek cukrowy miał ograniczyć sprzedaż małpek. Producenci zrobili więc jedną rzeczPodatek cukrowy miał ograniczyć sprzedaż małpek. Producenci zrobili więc jedną rzeczCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News