BiznesINFO.pl
Aut. cyclonebill - Marengs og is af birk og honning (beza z lodami z brzeziny i miodu), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8814729.

Aut. cyclonebill, CC BY-SA 2.0.

Podjęto decyzję o zamknięciu niegdyś najlepszej restauracji na świecie

10 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Restauracja Noma zostanie zamknięta. Ten kopenhaski lokal znalazł ważne miejsce na gastronomicznej mapie świata już wiele lat temu. Wyróżniono go trzema gwiazdkami Michelin i wielokrotnie uznawano za najlepszy w różnych rankingach. Zamknięcie restauracji nie oznacza jednak końca działalności firmy, gdyż Noma ma zmienić się w kulinarne laboratorium. 

Ostatnie dwa lata Nomy w dotychczasowej formie

Kopenhaska restauracja zakończy dotychczasową działalność w 2024 roku (sezon zimowy będzie ostatnim w dziejach lokalu). W ciągu 20 lat swojego istnienia Noma znacznie zwiększyła liczbę pracowników — z dwunastu do ponad stu.

Na świecie zasłynęła z unikatowej interpretacji kuchni skandynawskiej. Pięciokrotnie została mianowana przez brytyjski magazyn „Restaurant” najlepszą restauracją na świecie (tytuł przyznają szefowie kuchni, krytycy kulinarni, restauratorzy i smakosze). Ostatni raz te zaszczytne określenie przyznano Nomie w 2021 roku.

W przyszłości stary magazyn mieszczący się na nabrzeżu Christianshavn w Kopenhadze — dotychczasowa lokalizacja restauracji — znacznie zmieni swoje oblicze. Pracownicy Nomy planowali to przez ostatnie dwa lata.

Autorstwa paz.ca - noma Restaurant in Copenhagen - Main Entrance, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10291711

Aut. paz.ca - noma Restaurant in Copenhagen - Main Entrance, CC BY 2.0.

Nadchodzi Noma 3.0

W 2025 roku nasza restauracja przekształci się w gigantyczne laboratorium – pionierską kuchnię testową poświęconą pracy nad innowacjami żywnościowymi i opracowywaniem nowych smaków, która będzie dzielić się owocami naszych wysiłków jeszcze szerzej niż kiedykolwiek wcześniej — czytamy w oświadczeniu Nomy.

Firma podkreśla, że przestanie ją definiować określenie „restauracja”, choć czasami otworzy się na obsługę gości. Od 2025 roku będzie Nomą 3.0 — przede wszystkim organizacją działającą na rzecz przełomu w branży spożywczej i miejscem szlifowania wiedzy oraz praktycznych umiejętności kulinarnych.

Tagi:

restauracjaprzedsiębiorca

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biedronka oferuje sprzęt elektroniczny w absurdalnie niskich cenach. Promocja od poniedziałku w sklepach

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecki dyskont Woolworth wkracza do Polski. W tym roku pierwsze sklepy

Czytaj więcej >
Napoje energetyczne mogą być szkodliwe

Handel

Minister sportu Kamil Bortniczuk proponuje ograniczenie sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży

Czytaj więcej >

Handel

Masło już dawno nie było tak tanie. Kaufland zdecydowanie prześcignął inne sklepy

Czytaj więcej >

Handel

Alarmująca sprzedaż popularnych „małpeczek”. Na horyzoncie widać zmiany

Czytaj więcej >

Handel

Kaufland płaci klientom, jeśli stoją w kolejce do kas dłużej niż 5 minut

Czytaj więcej >