Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromna luka w podatkach. Polska straciła miliardy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 09.07.2020 02:00

Ogromna luka w podatkach. Polska straciła miliardy

Podatki za granicą
Pixabay

Podatki nie są płacone w Polsce - alarmują eksperci. Jak podaje portal Interia tylko w 2018 roku luka w podatku CIT wyniosła aż 22 miliardy złotych. Była ona niższa niż 4 lata temu, gdy wyniosła około 35 miliardów złotych. Jak wskazują analitycy, podatek CIT stanowił 5 procent przychodów państwa i był znacznie niższy niż unijna średnia, która wynosi 7 procent.

Podatki poza Polską

Jednym z najistotniejszych problemów z jakimi boryka się Polska jest transferowanie zysków do rajów podatkowych, przez co daniny nie są płacone w Polsce. Portal Interia wskazuje, że 2 lata temu międzynarodowe korporacje wyprowadziły z Polski 17 miliardów złotych, przez co zanotowaliśmy 3 miliardy złotych ubytku z tytułu przychodów z CIT. Jak podnoszą analitycy z firmy PIE wszystkiemu są winne tak zwane raje podatkowe, które funkcjonują w ramach wewnętrznego rynku Unii Europejskiej.

Analitycy podatkowi zaznaczają, że należy wykazać się większą solidarnością w zakresie podatków na poziomie unijnym. Tylko gdy cała wspólnota wypracuje mechanizmy wyrównywania różnic pomiędzy regionami UE, uda się zatrzymać podatki w tych krajach, w których powinny być faktycznie płacone. W opinii PIE, którą czytamy, szczególnie dotkliwym zjawiskiem dla Polski są luki w podatku CIT. Jak mówią eksperci, wynika to z "wciąż obecnego w naszym kraju niedobór kapitału".

Podatki rosną szybciej, niż gospodarka

Podatkowe transfery powodują, że pieniądze nie trafiają do państwowej kasy, ale także nie pojawiają się w ogóle w naszym obiegu gospodarczym. Rok 2018 zakończył się podatkową luką w wysokości aż 1 procent PKB. Specjaliści podkreślają jednak, że wpływy z CIT w ostatnim czasie i tak rosły, i to znacznie szybciej niż nasza gospodarka. Dochody z CIT w latach 2014-2019 wzrosły z 30 miliardów zł do 51 miliardów zł, czyli o 72 procent. Nasza gospodarka rozwinęła się o 32 procent.

Polska "pozostaje w tyle za Europą nie tylko pod względem roli CIT w dochodach publicznych, ale także jeśli chodzi o zestawienie wpływów z CIT z PKB" - czytamy w raporcie PIE. Analitycy wskazują, że luka CIT wynika z różnic podatkowych oraz interpretacji przepisów w poszczególnych krajach, błędy po stronie podatnika lub urzędu oraz "celowe obniżanie należnej kwoty podatku poprzez stosowanie legalnych narzędzi optymalizacyjnych lub nielegalnych praktyk, takich jak oszustwa podatkowe".

Unijna stawka podatkowa

Międzynarodowe korporacje najczęściej wyprowadzają podatki do 3 krajów: do Irlandii, Holandii oraz Luksemburga. PIE proponuje stworzenie "czarnej listy rajów podatkowych", która umożliwiłaby Komisji Europejskiej sankcji za nieuczciwą konkurencją wewnątrz wspólnego rynku. Specjaliści sugerują także wprowadzenie minimalnej stawki podatkowej od której nie przysługiwałyby jakiekolwiek ulgi, czy zwolnienia.

W ocenie analityków "UE musi ograniczyć unikanie opodatkowania, żeby pokryć wydatki rozwojowe". PIE proponuje m.in. stworzenie unijnej "czarnej listy rajów podatkowych". Umożliwienie KE nakładania sankcji na kraje stosujące nieuczciwą konkurencję podatkową; czy wprowadzenie "podatku wyrównawczego" - uzgodnienie minimalnej stawki podatku dochodowego dla firm, od której nie przysługują już żadne ulgi ani zwolnienia.