BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Morawiecki chce wprowadzenia nowych podatków. Potrzebne są pieniądze na walkę z epidemią
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:03

Morawiecki chce wprowadzenia nowych podatków. Potrzebne są pieniądze na walkę z epidemią

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Podatki dadzą środki na walkę z epidemią

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu premier Mateusz Morawiecki zdawał relację z tego, jak państwo radzi sobie z epidemią koronawirusa. Szef rządu uważa, że Unia Europejska powinna wdrożyć nowe podatki, aby pojawiło się więcej środków na walkę z pandemią.

- Unia Europejska musi zbudować poważny pakiet. Musimy wrócić do takich pomysłów, jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od śladu węglowego, czy od wielkich korporacji międzynarodowych. To sprawi, że do budżetu UE wpłyną dziesiątki miliardów euro na walkę z koronawirusem - mówił Mateusz Morawiecki, cytowany przez money.pl.

Nowe podatki nadal dyskutowane w UE

Wymienione przez szefa rządu podatki są tematem dyskusji w Unii Europejskiej już od jakiegoś czasu. Wspomniany podatek cyfrowy ma być daniną od usług cyfrowych i obejmować przychody takich firm jak Amazon, Apple, Google czy Facebook. Szczególnie na tym podatku zależy polskim władzom.

- Przedstawiciele polskiego rządu uczestniczą aktywnie w pracach prowadzonych na forum OECD w ramach projektu dotyczącego opodatkowania gospodarki podlegającej procesowi cyfryzacji. Polskiemu rządowi zależy na tym, aby wszystkie podmioty działające na rynku były sprawiedliwie opodatkowane - mówił pod koniec zeszłego roku cytowany przez money.pl wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nie tylko podatki. Premier ma też inną propozycję

Ale nowe podatki to nie wszystko. Wśród rozwiązań, które mogą wesprzeć budżety państw UE i zwiększyć tym samym środki na walkę z koronawirusem, Mateusz Morawiecki podał także likwidację tzw. rajów podatkowych.

- Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla mniejszych i biedniejszych państw. Chcemy wykluczyć raje podatkowe ze świata - stwierdził cytowany przez portal Mateusz Morawiecki.

Polecane