Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Podatek od psa 2021. Stawki coraz wyższe, czas na zapłatę mija w kwietniu
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 05.04.2021 02:00

Podatek od psa 2021. Stawki coraz wyższe, czas na zapłatę mija w kwietniu

Podatek od psa trzeba zapłacić do końca kwietnia
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi podatek od psa

  • Gdzie obowiązuje podatek od psa

  • Kto jest zwolniony z podatku

Podatek od psa

Podatek od psa to opłata, która w tym roku obchodzi 30. rocznicę od jej wprowadzenia. Opłata za psa została zapisana w art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Warto wiedzieć, że o wprowadzeniu podatku i jego wysokości decyduje rada gminy bądź miasta, jednak należy liczyć się z tym, że w bieżącym roku maksymalna stawka podatku poszła w górę.

Podatek od psa - stawki na 2021 rok

Podatek od psa może w 2021 roku wynieść maksymalnie 130,30 zł rocznie, co oznacza wzrost o 5 zł w stosunku do poprzedniego roku, kiedy opłata mogła wynieść maksymalnie 125,40 zł. Podatek za psa trzeba zapłacić najpóźniej do 30 kwietnia 2021 roku, jednak nie w każdym przypadku opłata wyniesie tyle samo. Nie w każdej gminie zdecydowano się też na podobne rozwiązanie. Są miejsca, gdzie właściciele psów nie płacą nic.

Nasza redakcja zwróciła się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, o to, które gminy stosują najwyższą stawkę podatku od psa, niestety jak się dowiedzieliśmy, resort nie dysponuje takimi informacjami.

Ministerstwo podało nam jednak inną informację - dochody jakie wykazały gminy z tytułu obowiązywania podatku od psa. Dowiedzielśmy się, że “zgodnie z danymi sprawozdawczości budżetowej jednostek samorządu terytorialnego za 2020 r. 428 gmin wykazało dochody wykonane (w kwocie większej od 0 zł) z tytułu opłaty od posiadania psów, na łączną kwotę 4 mln zł”.

Kto nie musi płacić?

Z podatku od psa są naturalnie związane osoby mieszkające w gminach, które nie zdecydowały się na wprowadzenie opłaty. Oprócz tego daniny nie muszą płacić osoby powyżej 65. roku życia, które same prowadzą gospodarstwo domowe (jednak zwolnienie w tym wypadku dotyczy tylko jednego psa), osoby z niepełnosprawnościami, które mają psa asystującego, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (zwolnienie również dotyczy maksymalnie jednego psa), osoby, które płacą podatek rolny (mogą mieć maksymalnie dwa psy, za każdego kolejnego powinni wnieść opłatę), a także personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.